fot. MON

Kolejni ochotnicy w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Kolejni ochotnicy dołączą do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Prawie 100 uczestników rozpoczyna dziś 16-dniowe szkolenie podstawowe na poligonie.

Podobne ćwiczenia odbędą się również na Pomorzu i Lubelszczyźnie. Jest to związane z cyklem szkoleń podstawowych odbywających się w ferie zimowe.

Pierwszy dzień to przyjęcie, umundurowanie oraz dopełnienie formalności ewidencyjnych ochotników. Wtedy odbywa się także test sprawności fizycznej.

Kolejne dni to czas na naukę podstawowego żołnierskiego rzemiosła – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Nauczą się zasad taktyki, zasad bezpiecznego posługiwania się bronią, odbędą pierwsze strzelania. Dotyczy to również zasad maskowania, zasad topografii, taktyki, poruszania się w terenie, przetrwania w terenie, pierwszej pomocy przedmedycznej – to są takie główne tematy, które są realizowane podczas tych 16 dni. Szkolenie kończy się takim sprawdzianem, który nazywa się w wojskowej nomenklaturze „pętlą taktyczną”, której to w ciągu doby są oni poddawani sprawdzianowi na kilkunastu punktach i tam są oceniani – wyjaśnił ppłk Marek Pietrzak.

Ostatnim punktem szkolenia jest przysięga wojskowa.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. W szeregach formacji w całym kraju służy już prawie 17,5 tys. żołnierzy, w tym blisko 3 tys. żołnierzy zawodowych.

RIRM

drukuj