[TYLKO U NAS] M. Jach: Wzrost wydatków na armię zwiększy naszą wiarygodność w NATO

Nowelizacja ustawy o finansowaniu i modernizacji Sił Zbrojnych RP przyczyni się do zwiększenia wydatków na obronność. Docelowo w 2030 r. na polską armię przeznaczymy 2,5 proc. PKB. Jak powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja przewodniczący sejmowej komisji obrony Michał Jach, po USA będziemy jedynym krajem, który na swoje wojsko przeznaczy więcej niż 2,2 proc. PKB. To zwiększy naszą wiarygodność w Sojuszu – dodał.

Senatorowie na dzisiejszym posiedzeniu zajmą się nowelizacją ustawy o finansowaniu i modernizacji Sił Zbrojnych RP. Chodzi o zwiększenie wydatków na obronność; w 2020 r. – 2,1 proc. PKB, a docelowo w 2030 r. – 2,5 proc. PKB. Jak podkreślił Michał Jach, jest to niezwykły skok finansowy dla polskiej armii.

W ciągu tylko kilkunastu lat polska armia otrzyma dodatkowo ok. 130 mld zł. To jest niewyobrażalna suma. W tej chwili rocznie wydajemy na całą obronność 37 mld 600 mln zł; utrzymujemy za to 100 tys. armię, przeprowadzamy ćwiczenia, zakupujemy nowy sprzęt, dajemy wynagrodzenia, emerytury itd. Zatem przyznanie tych 130 mld zł jest bardzo znaczącą decyzją rządu – wskazał szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

W trakcie prac nad tą ustawą w Sejmie przez cały czas mieliśmy obstrukcję ze strony Platformy Obywatelskiej – dodał gość „Aktualności dnia”.

Chciałbym powiedzieć, że w trakcie pierwszego i drugiego czytania Platforma Obywatelska była za całkowitym odrzuceniem tej ustawy. Dopiero jak doszło do trzeciego czytania i zobaczyli, że nie mają żadnego sojusznika, zmienili zdanie i głosowali za jej przyjęciem – powiedział polityk.

Michał Jach przypomniał, że Polska jako jeden z nielicznych krajów NATO wywiązuje się z zaleceń Sojuszu dotyczących wydawania na obronność przynajmniej 2 proc. PKB.

Już w tej chwili wydajemy na armię 2 proc. PKB – zgodnie z zaleceniami Sojuszu. Obecnie omawiana ustawa, która ma się przyczynić do wzrostu wydatkowania funduszy na obronność, jest bardzo dobrze odbierana przez naszych sojuszników. Miałem okazję rozmawiać z niektórymi politykami z krajów należących do NATO. Każdy z nich bardzo wysoko ocenił nasze starania i prace. Poza Stanami Zjednoczonymi Polska będzie jedynym krajem, który wydaje więcej niż 2,2 proc. PKB na obronę narodową. W ten sposób pokazujemy, że jesteśmy wiarygodnym partnerem w Sojuszu – wskazał poseł PiS.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować polskim obywatelom, którzy popierają zwiększenie wydatków na obronność, bo to świadczy jak najlepiej o odpowiedzialności.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem posła Michała Jacha można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl