fot. flickr.com

Jednostki NATO w Polsce na początku 2017 r.

Pierwsze jednostki NATO pod dowództwem USA trafią do naszego kraju już w styczniu 2017 roku. Żołnierze przyjadą do Orzysza, gdzie zlokalizowany jest ośrodek szkolenia poligonowego Wojsk Lądowych.

Na początek będą to żołnierze z 2. Pułku Kawalerii stacjonującego w Viseck w Bawarii. Jednostka ta wyposażona jest w transportery opancerzone Stryker.

Jak poinformował jeden z dzienników w północno-wschodniej części kraju będzie stacjonowało w sumie 1000 przedstawicieli sił sojuszniczych.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej podkreśla, że jest to dobra wiadomość. Tym bardziej, że Amerykanie deklarowali przysłanie swoich żołnierzy w późniejszym czasie.

Amerykanie w pierwszej wersji planowali przysłanie pierwszych żołnierzy do grupy batalionowej na przełomie pierwszego i drugiego kwartału. Teraz okazuje się, że prawdopodobnie będą już w lutym. To świadczy o gotowości naszych sojuszników do wypełnienia zobowiązań ze szczytu NATO, nawet szybciej niż wcześniej ustalono w Warszawie. To jest dobra wiadomość, my jako Polacy powinniśmy się z tego cieszyć, ponieważ to jest dowód na to, że nasi sojusznicy wypełniają obowiązki, że kwestia wzmocnienia wschodniej flanki NATO i wschodniej naszej granicy weszła w fazę realizacji – zaznacza Michał Jach.

Udział w tworzeniu tych sił NATO zadeklarowały, oprócz Amerykanów, Wielka Brytania i Rumunia.

RIRM

drukuj