Szefowie parlamentów Polski i Szwecji m.in. o Partnerstwie Wschodnim
Nowe inicjatywy Partnerstwa Wschodniego, bezpieczeństwo Unii Europejskiej oraz zniesienie wiz dla Ukrainy były głównymi tematami rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i szefa szwedzkiego parlamentu (Riksdagu) Urbana Ahlina, który w poniedziałek odwiedził Podkarpacie.
Kuchciński i Ahlin odwiedzili m.in. przejście graniczne z Ukrainą w Medyce, miejsce planowanej budowy przejścia w Malhowicach oraz placówkę Straży Granicznej w Huwnikach. Złożyli także wizytę w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej. Wzięli udział również w jubileuszu 15-lecia miejscowej Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej.
Na konferencji prasowej w Przemyślu marszałek Kuchciński zaznaczył, że zaprosił Ahlina, aby mógł zapoznać się z problemami, które „występują na granicy Schengen”.
„W kontekście tej wizytacji wstępnie rozmawialiśmy, w jaki sposób ułatwić przepływ ludzi i towarów przez tę granicę. Jak nasze parlamenty mogą się do tego problemu przymierzyć” – zaznaczył.
Marszałek podkreślił, że we wtorek w Sejmie odbędzie się Forum Polsko-Szwedzkie, na którym jednym z kluczowych tematów będzie bezpieczeństwo w UE. Jak ocenił granica Schengen ma tutaj zasadnicze znaczenie. „Południe i wschód Europy to są dwa miejsca, które zmuszają do wielkiego namysłu i szukania recepty na wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców całej Europy” – dodał.
Kuchciński zapowiedział również, że na forum poruszane będą kwestie Partnerstwa Wschodniego, które – jego zdaniem – w ostatnich latach przeżywa kryzys i wymaga nowych inspiracji.
„Razem ze Szwecją jesteśmy współautorami Partnerstwa i do nas należy inicjatywa do nadania paktowi nowych impulsów. Wyzwań jest wiele, choćby zwiększenie liczby przejść (granicznych). Byliśmy w Malchowicach-Niżankowicach, gdzie planowane jest nowe przejście. Zastanawiamy się nad inicjatywą otwierania sezonowych przejść pieszo-rowerowych, nie tylko w Bieszczadach, ale również na Roztoczu” – wymienił marszałek.
Jak dodał, poruszał w rozmowie ze swoim szwedzkim odpowiednikiem m.in. kwestię zniesienia wiz dla Ukrainy oraz innych państw zaangażowanych w Partnerstwo Wschodnie.
„Zniesienie wiz dla Ukrainy i innych państwa z Partnerstwa Wschodniego to jedno z pierwszorzędnych zadań. Szybkość wprowadzenia tego kroku zależy od przekonania do tego innych państw członkowskich UE. Mam nadzieję, że w najbliższych latach te decyzje zostaną podjęte” – powiedział marszałek Sejmu.
Pytany przez dziennikarzy o swoje wrażenia z wizytacji polsko-ukraińskiej granicy Urban Ahlin powiedział, że jest pod wrażeniem profesjonalizmu funkcjonariuszy.
„Podoba mi się podejście funkcjonariuszy Straży Granicznej, bo oni nie są od tego, aby zatrzymywać lecz ułatwiać przekraczanie granicy osobom, które są uprawnione do tego. Granice są po to, aby trzymać z daleka osoby, które nie powinny jej przekraczać, niemniej nie jesteśmy tutaj ażeby zatrzymywać, ale wspierać i ułatwiać przekraczanie granicy” – mówił Ahlin.
Szef szwedzkiego parlamentu podkreślił, że jest zadowolony z tego, jak rozwija się Partnerstwo Wschodnie, jednak w jego ocenie, jest jeszcze wiele do zrobienia.
„Powinniśmy być bardziej obecni w Brukseli, aby podnieść problemy partnerstwa na arenie międzynarodowej. Jako autorzy paktu powinniśmy nadawać impulsy do jego rozwoju” – powiedział Urban Ahlin.
Szwedzki polityk zaznaczył, że rozmawiał z Kuchcińskim również o wymianie studentów, szczególnie z Ukrainy. Podkreślił, że konieczne jest zniesienie ruchu wizowego z tym krajem.
Partnerstwo Wschodnie to element polityki zagranicznej Unii Europejskiej realizowanej w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Program został rozpoczęty w 2009 r., skierowany jest do sześciu państw Europy Wschodniej: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. Celem Partnerstwa Wschodniego jest zbliżanie państw partnerskich do UE poprzez pogłębioną współpracę i działania integracyjne, w oparciu o unijne wartości, normy i standardy.
PAP/RIRM