fot. PAP/Radek Pietruszka

Narodowe Święto Niepodległości okazją do poznania historii Wojska Polskiego

Z okazji święta odzyskania przez Polskę niepodległości w całym kraju w 103 jednostkach wojskowych można było spotkać się z żołnierzami i dokładnie obejrzeć ich mundury.

Z inicjatywy resortu obrony narodowej święto niepodległości obchodzone było pod hasłem „Dzień Szacunku dla Munduru”. Każdy rodzaj sił zbrojnych ma swój unikalny mundur. Służba i obrona Rzeczpospolitej jest tym, co ich łączy.

– Mamy mundury galowe, wyjściowe, ćwiczebne i polowe. Akurat te obowiązują w Marynarce Wojennej, także w innych rodzajach sił zbrojnych. Można podejść, zapytać, dowiedzieć się na przykład w przypadku Wojsk Lądowych, co oznaczają gwiazdki na naramiennikach danego żołnierza, odznaki, które żołnierze mają umieszczone na mundurach. Można się zapytać skąd są, pochodzą, jakie jest ich znaczenie, symbolika – mówiła kmdr ppor. Anna Sech, rzecznik prasowy 3. Flotylli okrętów w Gdyni.

– Reprezentuję mundur Wojsk Lądowych, który jest w kolorze khaki. Jestem podchorążym, także nie występuję w mundurze galowym z białą koszulą, a w mundurze wyjściowym bez sznura, z koszulą koloru również khaki, oliwkowego. Również jako podchorąży na rękawach mam oznaczenie roku studiów, na którym się znajduję – wskazała plut. podchor. Kinga Przybysz, studentka Wojskowej Akademii Technicznej.

– Występuję w mundurze galowym Sił Powietrznych. Wyróżnia nas kolor stalowy i koszula biała. Jest to mundur galowy – wyjaśnił st. chor. sztab. Janusz Lipka, przedstawiciel Sił Powietrznych.

W 103. rocznicę odzyskania niepodległości w 103 jednostkach wojskowych można było zapoznać się także z historią Wojska Polskiego. Po sali tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa oprowadzał kustosz Włodzimierz Dębiński.

– Zapoznamy się na pewno z historią Pałacu Saskiego, placu Saskiego. Poznamy tajemnice i historię Grobu Nieznanego Żołnierza – zaakcentował Włodzimierz Dębiński.

We Wrocławiu mieszkańcy mogli odwiedzić m.in. 2. Wojskowy Oddział Gospodarczy – podkreślił starszy chorąży sztabowy Bogusław Kwiecień.

– Znajdujemy tu przede wszystkim nasz statut, akt nadania sztandaru wojskowego oraz dokumenty i trofea wojskowe oraz sportowe – tłumaczył st. chor. sztab. Bogusław Kwiecień.

– Jesteśmy z synem pod naprawdę ogromnym wrażeniem, że mogliśmy zwiedzić jednostkę. Bardzo nam się podoba sala tradycji, w której obecnie przebywamy. Myślę, że jest i była to wyjątkowa okazja oraz jedyna w swoim rodzaju, żeby odwiedzić jednostkę i przekonać się, jak pracują żołnierze, jak są umundurowani – mówiła zwiedzająca.  

Także w Gdańsku akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem.

– Myślę, że to bardzo fajna okazja dla mnie i dla dzieci, że w jednym miejscu mogą zobaczyć tyle atrakcji naraz – oznajmił zwiedzający.

– Takie wielkie lufy to mi się podobają w czołgach – dodał chłopiec.

W przeddzień rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Sejmie została otwarta wystawa „Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl