Patriotyczny Marsz Niepodległości

Ulicami stolicy przeszedł Marsz Niepodległości. Podobnie, jak w zeszłym roku pochód Polaków manifestujących miłość do Ojczyzny zakłóciły prowokacje zamaskowanych grup ochranianych przez Policję.

 

POLECAMY:

 • Renesans patriotyzmu
  W Polsce mamy renesans patriotyzmu; obywateli dzieli jedynie obecna władza. Prof. Zdzisław Krasnodębski.
 • Prokuratura musi wszcząć śledztwo
  Prokuratura musi wszcząć śledztwo, aby wyjaśnić role cywilnych wywiadowców, policji, służb specjalnych i ewentualnych prowokacji z ich strony podczas Marszu Niepodległości. Były szef ABW Bogdan Święczkowski.
 • PiS w sprawie prowokacji na Marszu Niepodległości
  „PiS będzie wnioskowało o zwołanie Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych w związku z burdami, jakie miały miejsce przed Wielkim Marszem Niepodległości”

 • Mogło dojść do tragedii
  Napięcie eskalowano już na kilka dni przed samym marszem, cały czas słyszeliśmy, że będzie jeden marsz słuszny politycznie i ten taki gorszy, Gen. Roman Polko.

 

Polecamy również aktualności dnia:

 

Marsz Niepodległości, który przeszedł przez Warszawę pod hasłem „Odzyskajmy Polskę” rozpoczął się Eucharystią w kościele św. Barbary. Homilię wygłosił ks. Ryszard Halwa, pallotyn. Powiedział, że Polska „nie jest tak do końca wolna i trzeba modlić się o jej pełne uwolnienie”. Skrytykował antyrodzinną politykę rządu i odrzucenie przez Sejm projektu chroniącego dzieci chore przed tzw. aborcją. Dodał, że państwo powinno szanować wszystkich Polaków.

„Chcemy żyć w państwie, w którym będzie się szanować ludzi różnych wyznań, bezrobotnych, troszczyć o pracę dla nich, o chorych, małe dzieci, o ludzi starszych” – powiedział  ks. Ryszard Halwa.

Po Mszy św. kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i zagranicy – rodziny z dziećmi, ludzie młodzi, osoby starsze, przedstawicielu wielu organizacji – niosąc ze sobą biało-czerwone flagi z dumą demonstrowało przynależność do Narodu polskiego.

– Widać było barwy narodowe, słychać skandowanie, pieśni patriotyczne. Widać ducha Narodu, widać wielki patriotyzm. Najważniejszy jest patriotyzm młodego pokolenia. Ci ludzie pokazują, że Polska nie jest im obojętna. Są gotowi poświęcać się dla Polski, pracować dla niej. Polska jest dla nich czymś bardzo ważnym. Pokazują nie tylko swoją patriotyczną postawę, polskość, ale także przywiązanie do wartości chrześcijańskich, do wiary. Takie hasła słyszymy – powiedział prof. Wojciech Polak, historyk, uczestnik marszu.

Na początku marszu nie obyło się jednak bez prowokacji wobec jego uczestników. Świadkowie manifestacji poinformowali, że prowokacji dopuściły się zamaskowane grupy osób, które ochraniała Policja. W kierunku uczestników marszu rzucane były petardy i kamienie, bito ludzi w zaułkach, użyto pałek teleskopowych.

– Mamy różne relacje, ludzie mówią, że od tych zamaskowanych grup – związanych, nie wiem czy z policją, czy innymi tzw. służbami specjalnymi – czuć było alkohol, że ci ludzie byli bardzo agresywni. To są działania, które miały miejsce w przeszłości, nic się nie zmieniło. Chcemy zmienić państwo polskie, chcemy odzyskać Polskę. Chcemy, żeby Polska była Polską, ale widzimy, jakie są słabości państwa. To nie dotyczy tylko wymiaru sprawiedliwości, ale również służb – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, organizator marszu.

Dr Krzysztof Kawęcki zapowiedział, że zwróci się w tej sprawie do Komendanta Stołecznego Policji i Komendanta Głównego Policji. Zorganizowana zostanie także konferencja prasowa, na której przedstawione zostaną dowody prowokacji.

Dr Krzysztof Kawęcki stwierdził, że święto Niepodległości obchodzone jest w warunkach szczególnych. Mamy zagrożone wolności obywatelskie.

– Mamy konsekwencję działań. Odmawia  się nam prawa do TV Trwam, do wolności. Teraz chyba wszyscy widzą dlaczego nie chcą dać miejsca na multipleksie – dziś wszyscy mogą to zobaczyć. Cała Polska może zobaczyć, jaka jest prawda – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, organizator marszu.

Obecny na marszu prof. Wojciech Polak powiedział, że jest to celowe działanie, by w z złym świetle pokazać marsz i uczestniczących w nim Polaków .

– Widać władzom zależy, by ten marsz kojarzył się, nie z pięknym świętowaniem, ale z zadymą, strzelaniem kulami gazowymi, używaniem petard – powiedział  prof. Wojciech Polak.

W marszu uczestniczyło wielu Polaków z zagranicy. Jak powiedział dr Krzysztof Kawęcki Polonia jest zawiedziona.

Byli ludzie z Węgier, Włoch, duża grupa młodych z Wilna. Zobaczyli, jak wygląda państwo polskie. Jak wygląda nasza demokracja. Są zawiedzeni tym, że III Rzeczpospolita ich zdradziła, że władza ich nie wspiera. Teraz widzą dlaczego. To nie jest władza, która służy interesowi polskiemu. To jest władza antynarodowa – powiedział dr Krzysztof Kawęcki.

 Transmisję Marszu Niepodległości przeprowadziła TV Trwam.

RIRM 

drukuj