fot. twitter.com

Nowe śmigłowce dla Wojsk Specjalnych

Wojska Specjalne otrzymały cztery śmigłowce Black Hawk. To początek modernizacji polskiego lotnictwa wojskowego – podkreślał w piątek podczas uroczystości przekazania maszyn prezydent Andrzej Duda.

Wyprodukowane w Mielcu Black Hawki na wyposażeniu mają super nowoczesne systemy łączności i nawigacji. To wytrzymałe i sprawdzone maszyny. Od dziś są na wyposażeniu naszej armii.  Takich maszyn  życzyli sobie żołnierze – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Dziś we współpracy z globalną firmą ze Stanów Zjednoczonych osiągnęliśmy ten rezultat w postaci nowoczesnych Black Hawków, które trafiają na wyposażenie polskich sił specjalnych – zaznaczył szef resortu.

Będziemy konsekwentni we wzmacnianiu zdolności Wojska Polskiego – dodał minister.

– Polscy żołnierze Sił Specjalnych zasługują na najlepszy sprzęt i właśnie ten sprzęt dziś wchodzi do służby – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Cztery śmigłowce Black Hawk dla Wojsk Specjalnych to początek nowej ery – podkreślił z kolei prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego przekazania maszyn.

– Wierzę głęboko, że to będzie oznaczało rzeczywiście z prawdziwego zdarzenia początek modernizacji tej właśnie floty śmigłowcowej, jej odnowienie, jeżeli chodzi o wyposażenie polskiego wojska – wskazał szef państwa polskiego.

Blach Hawk w wersji S-70i może być stosowany nie tylko jako maszyna przerzutu komandosów, ale również może być wykorzystywana do ogniowego wspierania żołnierzy sił specjalnych w trakcie wykonywania misji – zwrócił uwagę dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej.

– Główną cechą tej wersji śmigłowca dla służb specjalnych jest możliwość szybkiego podwieszania modułowych zestawów wsparcia ogniowego w postaci pocisków kierowanych i niekierowanych różnych typów – mówił dr Radosław Tyślewicz.

Black Hawk może być budowany zarówno w wersji uzbrojonej, w wersji ewakuacji medycznej czy też transportu żołnierzy – zaznaczył prezes Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu Janusz Zakręcki.

– To jest wielozadaniowy śmigłowiec, który się doskonale spełnia. Prawie 30 krajów na świecie wybrało te śmigłowce. A w Mielcu wyprodukowaliśmy już prawie 60 śmigłowców dla wielu krajów na całym świecie. Cieszymy się, że Polska jest też tym krajem, który wybrał ten śmigłowiec – powiedział Janusz Zakręcki, prezes PZL w Mielcu.

Od ubiegłego roku Black Hawki latają także w polskiej policji.

TV Trwam News

drukuj