Dwa Zdroje – kantata na chór mieszany, solistów i orkiestrę smyczkową w Toruniu

16 października 2021 roku będziemy obchodzić „Dzień Papieski”. Z tej okazji w toruńskim sanktuarium św. Jakuba Apostoła odbędzie się światowa premiera wyjątkowego dzieła muzycznego jednego z najbardziej wziętych współczesnych amerykańskich kompozytorów – Daniela Knaggs’a.  Początek koncertu o godz. 19.30.

„Dwa Zdroje – kantata na chór mieszany, solistów i orkiestrę smyczkową” to 70-minutowa, 14-częściowa kompozycja, której kanwą jest przesłanie nadziei płynącej z Miłosierdzia Bożego. Utwór bazuje na trzech głównych źródłach tekstowych: Dzienniczku Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej, Piśmie Świętym oraz rzymskokatolickich tekstach liturgicznych.

Sam Daniel Knaggs mówi o swojej kompozycji jako o „pracy miłości” i dziele, które jest jego największym dotychczasowym przedsięwzięciem kompozytorskim, poświęconym pamięci przedwcześnie zmarłego ojca. Znamiennym jest fakt, że koncepcja na powstanie utworu zrodziła się na gruncie dialogu z toruńskim zespołem Schola Cantorum Thorunensis, dla którego utwór został skomponowany i który będzie pierwszym na świecie wykonawcą polskojęzycznej wersji.

Dwa Zdroje to nie tylko znakomite dzieło muzyczne, ale także, a może przede wszystkim, przesłanie dla ludzkości pogrążonej w grzechu i poczuciu beznadziei. Opiewając największy przymiot Boga, jakim jest Jego nieskończone miłosierdzie, niesie nadzieję, dodaje odwagi i deklamuje: „nie lękaj się złudnych przeszkód”, bo „miłość tylko ma znaczenie, ona podnosi najdrobniejsze czyny nasze w nieskończoność” i „jest tajemnicą, która przekształca wszystko, czego się dotknie, w rzeczy piękne i miłe Bogu”.

Bogactwo tekstu czyni ten utwór swoistym studium Miłosierdzia Bożego, a muzyczna kompozycja jest „gobelinem splatającym ze sobą nici z wielu epok, od starożytności po współczesność”. Ma to symbolizować rozciągnięcie Miłosierdzia Bożego na wszystkie wieki istnienia ludzkości. Bardzo głębokim i poruszającym elementem jest obecność tradycyjnych polskich melodii i wplecionego w całość tekstu suplikacji.

„Dwa zdroje wytrysły w kształcie promieni z Serca Jezusowego. Nie dla aniołów, ani Cherubinów, Serafinów, ale dla zbawienia człowieka grzesznego” (Dz. 522). Te znamienne słowa otwierają i kończą utwór, podkreślając, że „każdy, kto odczuwa pragnienie, niech przyjdzie, kto chce, niech wody życia za darmo zaczerpnie” (Ap 22:17b).

 

Na nas, Polakach, spoczywa szczególna odpowiedzialność za proklamowanie Bożego Miłosierdzia. Z Polski bowiem wyszła iskra Bożego Miłosierdzia w osobie Marii Faustyny Kowalskiej. Św. Jan Paweł II swoim nauczaniem niestrudzenie tę iskrę rozpalał, czego ukoronowaniem było ustanowienie w 2000 roku Święta Miłosierdzia Bożego. Nie pozostawia wątpliwości, że muzyka Daniela Knaggs’a ma szansę stać się efektywnym narzędziem ogłaszania Miłosierdzia Bożego i wypraszania go dla nas i całego świata.

Koncert został objęty Honorowym Patronatem Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, a także Michała Zaleskiego, prezydenta miasta Toruń.

Wydarzenie jest współfinansowane z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Ewelina Głowińska/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl