By Dreamcatcher25 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49087782

78. rocznica egzekucji więźniów Pawiaka

78 lat temu w podwarszawskiej Magdalence Niemcy dokonali egzekucji na więźniach Pawiaka. W Lesie Sękocińskim zamordowali 224 osoby.

Przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego rozpoczęły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Planowane jest złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Kolejnym punktem będzie Msza św. o godzinie 15.00 sprawowana w kościele św. Marii Magdaleny w Magdalence.

Joanna Gierczyńska, kierownik Muzeum Więźnia Pawiak, podkreśla, że zbrodnia sprzed 78 lat była jedną z najtragiczniejszych w historii Polski.

– Formowanie transportu śmierci rozpoczęto w przeddzień wykonania egzekucji, 27 maja. Więźniów – wśród okrzyków, popychania, bicia – spędzono do kaplicy więziennej. Często nie pozwalano im się ubrać. Wiele osób było rozstrzelanych w samej bieliźnie. Egzekucja trwała od godz. 4.00 do 8.00. Więźniowie zostali rozstrzelani z broni maszynowej w tył głowy i pochowani w trzech mogiłach, które zamaskowano, obsadzono drzewami. Niemcy usiłowali ukryć swoją zbrodnię, ale tak się nie udało – mówi Joanna Gierczyńska.

W podwarszawskiej Magdalence zginęli przedstawiciele polskich elit. Wśród nich był m.in. organizator Związku Walki Zbrojnej na Pomorzu mjr Józef Ratajczak.

 

RIRM

drukuj