fot. IPN

Słownik elit polskich pozostałych na Kresach po 1945 roku – nowa publikacja IPN

Losy przedstawicieli elit polskich – duchownych, nauczycieli i naukowców, którzy po 1945 roku pozostali na Kresach – przedstawia nowa publikacja Instytutu Pamięci Narodowej pt.: „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”. Wśród autorów biogramów jest więziony na Białorusi Andrzej Poczobut.

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbył się briefing, podczas którego zaprezentowano I tom słownika „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”. O publikacji opowiedzieli prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz redaktor słownika Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

– Ta książka to ponad 80 biogramów naszych rodaków rozsianych od bliskich Kresów – Grodna, Wilna, Lwowa – po dalekie Kresy – Kijów, Bobrujsk, ale też tereny Związku Sowieckiego, społeczność polską w Petersburgu i Polaków, którzy mieszkali w głębi Związku Sowieckiego, w Kazachstanie – mówił dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

fot. Sławek Kasper (IPN)

Dr Jarosław Szarek wspomniał, że wśród autorów biogramów jest Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, który obecnie przetrzymywany jest w areszcie pod Mińskiem za rzekome „podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym”.

– Andrzej Poczobut i pozostałe osoby dostały od reżimu Łukaszenki ofertę wyjazdu z Białorusi do Polski. Nie zgodzili się, bo tam jest ich ziemia, to są ich prawa do dziedzictwa, do przeszłości tych ziem – zaznaczył Adam Hlebowicz, redaktor wydawnictwa i dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

 Podkreślił także potrzebę upamiętnienia przedstawicieli polskich elit na Kresach Wschodnich, którzy do tej pory – w zdecydowanej większości – nie byli uwzględniani nie tylko poprzez np. pomniki czy tablice pamiątkowe, ale nawet poprzez drobne publikacje.

 – Bez duchowości kresowej, tego, co wynieśliśmy stamtąd, bez Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Józefa Piłsudskiego (możemy mnożyć dziesiątki, setki nazwisk) – nie byłoby nas. Nie byłoby takiej kultury polskiej, duchowej i materialnej, którą ludzie wywodzący się z tamtych terenów przekazali, wymyślili, stworzyli – dodał Adam Hlebowicz.

 Inteligencja ta przetrwała i istnieje do dzisiaj. To o tym, jak podkreślił dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, jest nowa publikacja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl