fot. PAP/Jerzy Ochoński

Podlaskie: Duże zainteresowanie turystów regionem

Wielu turystów wybrało Podlaskie na długi czerwcowy weekend – wynika z informacji zebranych przez PAP. W hotelach i agroturystykach w rejonie Puszczy Białowieskiej wszystkie miejsca noclegowe są zajęte; turyści atrakcji szukają też m.in. na Suwalszczyźnie.

„Puszcza Białowieska od lat przyciąga turystów, na ten długi czerwcowy weekend brak miejsc noclegowych w jej rejonie” – powiedział Damian Wawreszuk z Punktu Informacji Turystycznej „Puszcza Białowieska”. Dodał, że z informacji, które spływają do punktu wynika, że baza noclegowa jest wypełniona.

To cieszy – jak dodał – że po tak długim czasie restrykcji turyści wracają i to tak licznie. Mówił, że turyści zainteresowani są przede wszystkim Białowieskim Parkiem Narodowym i rezerwatem ścisłym, ale też chcą zwiedzać okoliczne muzea, obiekty sakralne. Dodał, że pytają też o turystykę aktywną, możliwość wypożyczenia rowerów czy sprzętu wodnego.

W jeden z najpopularniejszych hoteli w Białowieży wolnych miejsc noclegowych nie ma już od jakiegoś czasu. Jak powiedział PAP pracownik tego hotelu, turyści o możliwość przyjazdu i zakwaterowania pytali już od stycznia.

„Teraz, mimo że turyści dzwonią cały czas, musimy z przykrością informować, że nie mamy już miejsc” – dodał.

Wśród miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów jest też stolica województwa – Białystok. Dyrektor Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Białymstoku Sławomir Kieda mówił PAP, że widać coraz większe zainteresowanie turystów Białymstokiem. Dodał, że to przede wszystkim turyści z Polski, a zainteresowani są głównymi atrakcjami w mieście, jak Pałac Branickich. Kieda powiedział, że w punkcie informacji turystycznej otrzymują też foldery o atrakcjach w regionie.

Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się atrakcje na Suwalszczyźnie.

„Codziennie dzwoni do nas wiele osób zainteresowanych spływami kajakowymi Czarną Hańczą” – powiedział PAP Stanisław Huryn, organizator turystyki w Płocicznie k. Suwałk.

Huryn od 30 lat prowadzi także Wigierską Kolejkę Wąskotorową. Zabytkowy pociąg kursuje 3 razy dziennie. W składzie pociągu jest 10 wagoników, które mogą przewieźć 250 osób.

„Od kilku dni mamy pełne wagoniki i zamówienia na długi najbliższy weekend” – dodał.

Podobna sytuacja jest w porcie Żeglugi Augustowskiej. Obecnie na szlakach pływają 2 statki. Zarząd Żeglugi postanowił, że na pokład będzie zabierał 50 proc. pasażerów.

„Rejsy rezerwują turyści z całej Polski. Takie zainteresowanie z pewnością wiąże się ze złagodzeniem obostrzeń związanych z pandemią” – powiedział PAP wiceprezes Żeglugi Augustowskiej Sławomir Aleksandrowicz.

Żegluga Augustowska swoje rejsy regularne, jak i na specjalne zamówienia może wykonywać czterema statkami. Największa jednostka „Swoboda” może zabrać na pokład 330 osób, „Serwy” i „Sajno” – po 200 osób. Statek „Bystry” mieści 250 pasażerów. Stałą atrakcją są rejsy „Szlakiem Papieskim” i „Do Doliny Rospudy”.

Kompleks jezior i rzek augustowskich, wraz ze zbudowanym w XIX wieku Kanałem Augustowskim z kilkunastoma śluzami, uznawany jest za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie w Polsce, obok Wielkich Jezior Mazurskich. Popularność rejsów statków Żeglugi Augustowskiej znaczenie wzrosła od czerwca 1999 roku, gdy na statku „Serwy” pływał papież Jan Paweł II, odpoczywający wówczas w klasztorze w Wigrach w czasie pielgrzymki do Polski.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl