fot. youtube.com

Podlaskie: próba przemytu 8 Wietnamczyków w osobowym aucie

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ośmioro obywateli Wietnamu, którzy nielegalnie wjechali do Polski. Przewoził ich w osobowym samochodzie Litwin, który również został zatrzymany. W piątek Wietnamczyków przekazano stronie litewskiej w ramach przepisów o readmisji.

Próbę przemytu ludzi udaremnił patrol SG, który w Ogrodnikach niedaleko granicy polsko-litewskiej próbował zatrzymać do kontroli osobowego mercedesa na litewskich numerach rejestracyjnych jadącego od strony granicy. Na widok pograniczników kierowca zawrócił i próbował odjechać. Straż Graniczna podjęła pościg; kierowca mercedesa po kilku kilometrach skręcił w boczną drogę, porzucił samochód i zaczął uciekać pieszo, ale szybko został zatrzymany.

Okazało się, że auto prowadził 39-letni Litwin. W samochodzie, który porzucił, było ośmioro Wietnamczyków – trzy kobiety i pięciu mężczyzn w wieku od 18 do 34 lat. Pięcioro z nich jechało na tylnym siedzeniu, jedna osoba obok kierowcy a dwie w bagażniku.

„Cała grupa nie posiadała przy sobie dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w naszym kraju” – poinformowała rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. Po wykonaniu niezbędnych czynności obywatele Wietnamu zostali w piątek przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.

Litewski kierowca podejrzany jest o zorganizowanie nielegalnego przekroczenia granicy; grozi mu do 8 lat więzienia. Dodatkowo, za przewóz tak dużej grupy osób w pięcioosobowym samochodzie, zatrzymano mu prawo jazdy. Został również ukarany mandatami (w sumie 900 zł) za naruszenie przepisów ruchu drogowego, w tym za to, że nie zatrzymał się do kontroli. Dla potrzeb śledztwa zatrzymano jego samochód.

Od początku tego roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali jedenaście grup nielegalnych migrantów.

PAP/RIRM

drukuj