fot. twitter.com

Powstanie Instytut Dziedzictwa Solidarności

NSZZ „Solidarność” przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego powoła dziś do życia Instytut Dziedzictwa Solidarności. Umowę w tej sprawie strony podpiszą w Sali BHP w Gdańsku podczas obchodów 39. rocznicy Sierpnia’80.

Instytut ma dbać o pamięć i dorobek „Solidarności” i promować jej dziedzictwo. Będzie to instytucja kultury – wskazał Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Będzie to instytucja, która obejmie swoim działaniem i współpracą wszystkie inne ośrodki w Polsce, które się tym zajmują. Instytut ma się przede wszystkim zajmować historią „Solidarności”, zabezpieczeniem jej dziedzictwa, ale jego zadaniem będzie także prowadzenie badań nad tym czym „Solidarność” była i jest, jak jej idea będzie promieniować na cały świat. Instytut Dziedzictwa Solidarności będzie też obejmować takie miejsca, niezwykle ważne dla „Solidarności”, jak choćby Sala BHP w Gdańsku, która jest taką „świątynią” „Solidarności”, gdzie to wszystko się wydarzyło, gdzie podpisano porozumienia, które dały podwaliny pod naszą wolność, którą od 30 lat się cieszymy – akcentował rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Zadania, jakie będzie spełniał Instytut Dziedzictwa Solidarności, miało realizować Europejskie Centrum Solidarności. Jak wskazuje „Solidarność” instytucja ta jest jednak obecnie tylko miejskim centrum, bez „Solidarności”. Zarzuca jej także upolitycznienie.

RIRM

drukuj