Za zasługi dla Polski i Kościoła

Za wybitne zasługi w rozwijaniu współpracy między Polską a Stolicą Apostolską oraz działalność na rzecz Kościoła w naszym kraju ks. kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, otrzymał wczoraj Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, przyznany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Najbliższy współpracownik Ojca Świętego Benedykta XVI został wyróżniony także tytułem doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

W laudacji na cześć honorowego doktora ks. prof. Waldemar Irek, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, prezentując życiorys i posługę kapłańską ks. kard. Bertonego, podkreślił m.in., że watykański sekretarz stanu jest człowiekiem otwartym i gorącego serca, który posiadł zdolność ukazywania prawdy ewangelicznej w sposób jasny i czytelny. Jak podkreślił, byliśmy tego świadkami, kiedy we Włoszech stanął w obronie krzyża w przestrzeni publicznej. Jego myśl – przekazywana od katedry akademickiej po przepowiadanie pasterskie – ukazuje bogactwo, z którym Kościół przychodzi do współczesnego człowieka i świata. Ksiądz rektor dodał, że posługa, jaką ks. kard. Bertone podejmuje w imieniu Ojca Świętego, czyli dialog z przywódcami państw, wybitnymi osobistościami ze świata polityki i kultury, owocuje poprawą warunków pracy duszpasterskiej Kościoła i życia ludzi w różnych częściach świata.
Ksiądz kardynał natomiast, podejmując w swoim wykładzie temat „Demokracja a Kościół”, zwrócił m.in. uwagę, że dzisiaj często próbuje się zastąpić prawa człowieka prawami „jednostki”. Pragnienia, które chce się zaspokoić, stają się prawami bez prawdziwego fundamentu ontologicznego, czyli uniwersalnego. Jednak – jak zaznaczył – prawa człowieka są powszechne nie dlatego, że są zaakceptowane i uznawane przez większość parlamentarną albo przez opinię publiczną, ale dlatego, że opierają się na naturze istoty ludzkiej, która nie zmieni się wraz z uwarunkowaniami społecznymi czy historycznymi.
W uroczystości wręczenia honorowego doktoratu i prezydenckiego odznaczenia wzięli udział m.in. członkowie Episkopatu Polski, księża salezjanie – współbracia zakonni ks. kard. Bertonego, przedstawiciele władz i licznie zgromadzeni studenci. Wcześniej w katedrze wrocławskiej ksiądz kardynał przewodniczył Eucharystii z udziałem duchowieństwa metropolii wrocławskiej. Obie uroczystości transmitowała Telewizja Trwam.

Marek Zygmunt, Wrocław

—————————————————————


Ks. prof. dr hab. Waldemar Irek, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu:


Ksiądz kardynał Tarcisio Bertone jest człowiekiem Kościoła występującym w obronie krzyża i wartości wypływających z Ewangelii, angażującym się w formację laikatu, podkreślającym wspólnotowy aspekt wolności religijnej. Watykański sekretarz stanu jest człowiekiem nauki, współtworzącym nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, propagującym teologiczne zrozumienie prawa kościelnego i praw konkordatowych.

Ksiądz kardynał Bertone jest też człowiekiem podejmującym dialog ze współczesnym światem, dającym przykład poruszania się w różnorakich sferach ludzkiego doświadczenia i życiowych oczekiwań młodych pokoleń.
Jestem przekonany o jego nadzwyczajnej osobowości i szerokich horyzontach, dzięki którym staje się tak cennym pomocnikiem Namiestnika św. Piotra. Przyznanie ks. kard. Tarcisio Bertonemu doktoratu honoris causa przez Papieski Wydział Teologiczny jest wyrazem więzi łączącej nasz wydział, który jako nieliczny w Polsce nosi miano „papieski”, a Stolicą Apostolską. Jesteśmy dumni i wdzięczni, że stosunki przyjaźni podtrzymywane są obustronnie i że nasza społeczność akademicka może szczycić się przynależnością do niej tak dostojnych doktorów honorowych, którymi są także m.in. ks. kard. Joseph Ratzinger – obecnie Benedykt XVI, poprzedni watykański sekretarz stanu ks. kard. Angelo Sodano czy ks. kard. Henryk Gulbinowicz.

Ks. Bolesław Kaźmierczak, inspektor Salezjańskiej Inspektorii im. ks. Jana Bosko we Wrocławiu:


Salezjanie mają szczególne powody do radości z faktu nadania ks. kard. Tarcisio Bertonemu tytułu doktora honoris causa przez Papieski Wydział Teologiczny, bo jest on członkiem naszego zgromadzenia. Mimo wielu różnych obowiązków nie zapomina o tym, że jest salezjaninem. Jest człowiekiem niezwykle serdecznym, kontaktowym, bezpośrednim, potrafi bardzo prosto rozmawiać ze wszystkimi ludźmi. Można u niego zauważyć tę charakterystyczną cechę charyzmatu salezjańskiego: umiejętność rozmawiania, nawiązywania kontaktów z młodzieżą. Jest bardzo zainteresowany sytuacją młodego pokolenia. Odznacza się również szeroką wiedzą, umiejętnością szybkiego rozpoznawania sytuacji i wielką aktywnością w różnych sferach życia i posługi kapłańskiej.

not. MZ

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl