Jasna Góra: prawie 1000 osób przyjechało na II Kongres Młodych Konsekrowanych

Prawie 1000 osób z całej Polski przybyło w środę, 23 września, na Jasną Górę na II Kongres Młodych Konsekrowanych. Potrwa on do 26 września – dnia wspomnienia męczenników życia konsekrowanego.

Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu rozpoczęła II Kongres Młodych Konsekrowanych w Polsce. Przewodniczył jej ks. bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Udział w Kongresie bierze prawie 1000 osób z wszystkich polskich zakonów i zgromadzeń zakonnych oraz świeckich instytutów życia konsekrowanego. Organizowane spotkania będą skupione wokół kongresowego hasła: „Radość konsekracji”.

Po Mszy św. uczestnicy spotkali się w Auli Kordeckiego, by wspólnie z o. Stanisławem Przepierskim OP zastanawiać się, co Maryja mówi o życiu konsekrowanym jako „pierwszeństwie, bogactwie i dynamizmie Bożej inicjatywy”. Dzień przyjazdu zakończył się Apelem Jasnogórskim, któremu przewodniczył ks. Dariusz Bartocha SDB, inspektor Krakowskiej Inspektorii Salezjanów.

Pierwszy pełny dzień poświęcony zostanie dziękczynieniu za powołanie oraz za różnorodność form i charyzmatów, a także odkrywaniu, gdzie jest źródło radości osób konsekrowanych. Nie zabraknie oczywiście wspólnej modlitwy i czasu na poznawanie się i wymianę myśli. Wieczorem odbędzie się koncert uwielbienia.

26 września – w łączności z całym Kościołem – zaplanowano obchody „wspomnienia świętych i męczenników życia konsekrowanego” i przemarsz na szczyt jasnogórski z relikwiami świętych i błogosławionych. Zgromadzeni na Jasnej Górze będą modlić się o świętość życia osób konsekrowanych i za wszystkich, do których są posłani. Będzie to w Polsce najważniejsze wydarzenie trwającego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego. Kongres zakończy Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliore.

Celem Kongresu jest, by pośród różnorodności charyzmatów poszczególnych wspólnot, każda młoda osoba konsekrowana doświadczyła i pogłębiła w sobie radość wypływającą z łaski powołania.

W ogólnopolską inicjatywę Kongresu Młodych Konsekrowanych wpisany jest również Ogólnopolski Kongres Instytutów Świeckich, które są coraz częściej wybieraną formą życia konsekrowanego. Młodzi, żyjący konsekracją w świecie, wezmą udział w Kongresie ogólnopolskim od piątku (25 września) i pozostaną na Jasnej Górze do niedzieli (27 września).

Od 30 listopada 2015 r. do 2 lutego 2016 r. w całym Kościele katolickim trwa Rok Życia Konsekrowanego. Przeżywany jest pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”.

W całym świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych, czyli sióstr zakonnych, braci i ojców, osób należących do Instytutów Świeckich i do Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. Jest ich ponad dwa razy więcej niż kapłanów (410 tys.). Wszystkie te osoby oddają całych siebie na służbę Bogu i ludziom poprzez naśladowanie Jezusa na drodze rad ewangelicznych. Bez ich świadectwa i poświęcenia trudno sobie wyobrazić życie Kościoła. Mówił o tym 2 lutego 2013 roku papież Franciszek: „Pomyślmy jednak, co by było, gdyby zabrakło sióstr zakonnych w szpitalach, na misjach, w szkołach. Wyobraźcie sobie Kościół bez sióstr zakonnych! Nie można sobie tego wyobrazić. One są tym darem, tym zaczynem, który prowadzi naprzód Lud Boży”.

W Polsce mamy ok. 35 tys. osób konsekrowanych, a to oznacza, że co tysięczny Polak i Polka jest osobą konsekrowaną. Prowadzone przez nich szpitale, domy opieki społecznej, szkoły i przedszkola, różnorakie dzieła charytatywne, służą społeczeństwu i poszczególnym rodzinom. Wielu polskich katolików korzysta z posługi sakramentalnej osób konsekrowanych, nawiedza prowadzone przez nich sanktuaria, czyta wydawane przez nich książki, słucha i ogląda zakonne media. Wszyscy zaś są dłużnikami sióstr klauzurowych, które modlą się nieustannie i ofiarują swoje życie dla innych.

 

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR/RIRM/TV Trwam News


drukuj