fot. flickr.com

Jasna Góra: dobiegła końca 37. pielgrzymka w intencji trzeźwości narodu

Na Jasnej Górze odbyła się 37. ogólnopolska Pielgrzymka w intencji trzeźwości narodu. Spotkanie trwało dwa dni. Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki były słowa: ,,Trzeźwość egzaminem z wolności”. Nawiązują one do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Modlitwa o trzeźwość narodu jest tym bardziej potrzebna, że jego niepodległość to również wolność od uzależnień. Uzależniając się, pozbawiamy się wolności – mówi ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości KEP – nawiązując do hasła pielgrzymki – wskazał, że egzamin z wolności jest jeszcze przed nami. Aby go zdać, potrzeba modlitwy.

– Przybyliśmy na Jasną Górę, aby prosić Matkę Bożą o to, żeby Polacy, którzy 100 lat temu odzyskali wolność zewnętrzną, odzyskali także wolność wewnętrzną; żeby tej wolności wewnętrznej nie tracili i potrafili w niej żyć, a więc albo żyć w abstynencji, albo sięgać po alkohol bardzo rzadko i w minimalnych ilościach. Wielu patriotów oddało życie za Ojczyznę po to, abyśmy mogli być ludźmi wolnymi. Wnieśmy również nasz wkład w troskę o obecną wolność naszej Ojczyzny poprzez szczególny dar stu dni abstynencji na 100-lecie niepodległości – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

37. Pielgrzymka w intencji trzeźwości narodu rozpoczęła się wczoraj po południu. W jej planie znalazły się m.in. wykłady i czas na składanie świadectw. Wieczorem pielgrzymi uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim i Mszy św. w Bazylice. Po Eucharystii odbyło się modlitewne czuwanie.

Wydarzenie zakończyło się dziś przed południem Eucharystią w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przewodniczył jej ks. bp Tadeusz Bronakowski.

RIRM

drukuj