fot. PAP/EPA

Papież i ks. kard. Cañizares podziękowali mieszańcom Walencji za przyjęcie migrantów z „Aquariusa”

Ks. kard. Antonio Cañizares podziękował mieszkańcom Walencji i całej diecezji za pomoc w przyjęciu migrantów z pokładu „Aquariusa”. Przekazał też słowa wdzięczności papieża Franciszka, którego poruszyła postawa walencjan.

„Wzruszyliście mnie waszą postawą. Gratuluję wam i dziękuję całej diecezji Walencji za gotowość i hojność, z jaką zareagowaliście, i za przykład miłości wobec tych biednych ludzi” – te słowa papieża Franciszka ks. kard. Antonio Cañizares usłyszał podczas prywatnej audiencji, a następnie przekazał całej diecezji.

Kilka dni temu powołał specjalny sztab kryzysowy, aby pomóc w przyjęciu 629 migrantów z pokładu „Aquariusa”.

„Morze Śródziemne stało się anonimowym grobem. Połknęło i wciąż połyka tak wiele ofiar niesprawiedliwości, egoizmów, ludzkiego okrucieństwa, brudnych interesów mafijnych czy też zamknięcia się narodów. Nie słucha się jak należy krajów najuboższych skąd docierają do nas te ofiary. „Aquarius’” wstrząsnął naszymi sumieniami” – podkreślił ks. kard. Cañizares.

Pierwsi migranci dotarli do portu w Walencji dzisiaj rano. Otrzymali natychmiast pierwszą pomoc, przede wszystkim medyczną. Na migrantów czekał m. in. ks. Ángel, założyciel organizacji pozarządowej Posłańcy Pokoju (Mensajeros de la Paz).

„Jest to dzień historyczny” – powiedział. W Europie przyjęcie migrantów w Hiszpanii powinno budzić “zazdrość”, ale także “wstyd” z powodu tego, co dzieje na Morzu Śródziemnym.

„Powiedział to już papież Franciszek w Lampeduzie” – podkreślił ks. Ángel.

Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj