Nabożeństwo różańcowe z Ojcem św.

Papież Franciszek poprowadził Placu św. Piotra – ostatnie w tym roku – majowe nabożeństwo różańcowe. Transmisje przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Papież podkreślił, że w piątkowy wieczór celebrowaliśmy święto Nawiedzenia przez Najświętszą Maryję Pannę swej krewnej Elżbiety. Tajemnica ta pokazuje, z jak wielkim realizmem, humanizmem i w jak konkretny sposób Maryja potrafi sprostać drodze swego życia – tłumaczył Papież.

Ojciec św. Franciszek odniósł się do trzech słów, które jak mówił, streszczają postawę Maryi: słuchanie, zdecydowanie, działanie. Słowa te wskazują drogę również i nam względem tego, czego w życiu żąda od nas Pan Bóg.

– Słuchanie Boga, który do nas mówi, i wsłuchiwanie się również w rzeczywistość każdego dnia, czujność wobec osób, wydarzeń, ponieważ Pan stoi u naszych drzwi i puka na wiele sposobów, stawia znaki na naszej drodze; naszym zadaniem jest umieć je dostrzec. Maryja jest matką zasłuchania, czujnego słuchania Boga i takiego samego czujnego zasłuchania się w wydarzenia życia – powiedział Ojciec św.

Ojciec św. mówił także, że w życiu nieraz trudno jest podejmować decyzje. Często staramy się odsunąć je na później, pozwolić aby to inni za nas zdecydowali, często wolimy poddać się biegowi wydarzeń, pójść za chwilową modą. Niekiedy wiemy co powinniśmy uczynić, ale nie mamy odwagi lub wydaje się nam to zbyt trudne, ponieważ oznacza pójście pod prąd.

– W Zwiastowaniu, w Nawiedzeniu, na weselu w Kanie Maryja idzie pod prąd, przyjmuje postawę słuchania Boga, rozważa i stara się zrozumieć rzeczywistość oraz decyduje się na całkowite zaufanie Bogu; mimo że jest brzemienna, postanawia odwiedzić krewną w podeszłym wieku, pełna determinacji postanawia zaufać Synowi, aby ocalić radość wesela – dodał Ojciec św.

Plac św. Piotra licznie wypełnili wierni. W nabożeństwie z Papieżem duchowo łączyły się także miliony osób, za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

Przypomnijmy, w pierwszą sobotę maja Ojciec św. poprowadził nabożeństwo różańcowe w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore. Papież pragnął w ten sposób zwrócić uwagę na fatimskie nabożeństwo wynagradzające pięciu pierwszych sobót miesiąca.  Z kolei 13 maja w Fatimie na prośbę Ojca św. portugalscy biskupi zawierzyli jego apostolską posługę Matce Bożej.

Inicjatywa Papieża Franciszka miała na celu przypomnieć wiernym o niezwykłej sile Różańca, a także zachęcić wiernych do regularnego odmawiania tej modlitwy. 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl