Dzień Dziecka u Gietrzwałdzkiej Matki

W Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie odbędzie dziś regionalne Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Dziś i jutro u Matki Bożej Gietrzwałdzkiej po raz czwarty organizowany jest także Dzień Dziecka.

O godz. 11:15 w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie odbędzie się zawiązanie wspólnoty. Następnie o godz. 11.30 odbędzie się koncert w wykonaniu ks. bp.  Antoniego Długosza. Po koncercie o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta Msza św.

Jak zaznaczył ks. Przemysław Soboń CRL, organizowanie spotkań kółek różańcowych jest bardzo pożyteczne i pożądane.

 – Po pierwsze to jednoczy dzieci. Po drugie, gromadzi dzieci na wspólnej modlitwie, co dzisiaj jest bardzo trudne. Taką specyfikę spotkań rozpoczęła Madzia Buczek. Jest to wielki fenomen w naszej Ojczyźnie. Można by powiedzieć, że jest niedoścignionym wzorem, ponieważ żadna inicjatywa nie spotkała się z tak wielkim uznaniem, jak właśnie spotkania Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci – powiedział ks. Przemysław Soboń CRL.

Ponadto duchowny dodał, że Gietrzwałd to miejsce, które jest w sposób szczególny związane z dziećmi.

– Nasze Sanktuarium jest w sposób szczególny związane z dziećmi, bo właśnie 136 lat temu w Gietrzwałdzie Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom. To jest takie szczególne miejsce. Dlatego zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tym spotkaniu – zaznaczył ks. Przemysław Soboń CRL.

RIRM

* * *

 

Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce dziewiętnaście lat po Objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”.   Matka Boża objawiła się pierwszy raz Justynie, kiedy powracała z matką z  egzaminu przed przystąpieniem do  I Komunii świętej. Następnego dnia „Jasną Panią” w postaci siedzącej na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród Aniołów nad klonem przed kościołem w czasie odmawiania różańca zobaczyła też Barbara Samulowska. Na zapytanie dziewczynek: Kto Ty Jesteś? Odpowiedziała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta!” Na pytanie: Czego żądasz Matko Boża? Padła odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!”.

Dalej między wieloma pytaniami o zdrowie i zbawienie różnych osób, dzieci przedłożyły i takie: „Czy Kościół w Królestwie Polskim będzie oswobodzony”? „Czy osierocone parafie na południowej Warmii wkrótce otrzymają kapłanów?” – W odpowiedzi usłyszały: „Tak, jeśli ludzie gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów !” Aktualność tych pytań  potwierdzały prześladowania Kościoła katolickiego w Królestwie Polskim po powstaniu styczniowym przez carat i ograniczaniu jego wpływów w zaborze pruskim w okresie Kulturkampfu. Odpowiedzi Matki Bożej przyniosły wtedy pocieszenie Polakom. Faktycznie one się wypełniły. Stąd Polacy ze wszystkich dzielnic tak gromadnie nawiedzali Gietrzwałd. Przez to władze pruskie  od razu w sposób zdecydowanie negatywny odniosły się do objawień. Miejscowa administracja, prasa niemiecka i częściowo duchowieństwo, uznały je za manifestację polityczną, za polską demonstrację narodową, za oszustwo i zabobon, rzekomo niebezpieczny dla państwa, postępu i pokoju społecznego. W stosunku do pielgrzymów polskich, do kapłanów Polaków, przede wszystkim do miejscowego proboszcza ks. Augustyna Weichsla, wymierzono różne kary: z osadzaniem w więzieniu, nakładaniem grzywien i zawieszaniem w możliwościach wypełniania posługi duszpasterskiej. Więcej

RIRM/ Archidiecezja Warmińska

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl