fot. wikipedia.org

Księża biskupi otrzymają świece na 1050-lecie Chrztu Polski

Podczas Apelu Jasnogórskiego księża biskupi otrzymają dziś świece jubileuszowe z okazji 1050 Chrztu Polski. W pierwszą Niedzielę Adwentu w 44 katedrach w Polsce zapłonie ich płomień.

Dzień przekazania świec jest nieprzypadkowy, ponieważ na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje adwentowe księży biskupów. Świece jubileuszowe z rąk ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, otrzymają pasterze poszczególnych diecezji.

W roku jubileuszowym mają one przypominać światło wiary przyjęte w 966 roku – mówi ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

– Ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, mówi, że to światło jest znakiem wiary, którą pragniemy żyć i przekazywać ją przyszłym pokoleniom. Przekazanie świec to znak, że przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski wkraczają w zasadniczą fazę. Otóż w minioną niedzielę wierni wysłuchali listu pasterskiego przypominającego o tej wyjątkowej rocznicy. Światło, które księża biskupi otrzymują na Jasnej Górze przypomina naszą wiarę, przypomina nasz chrzest i przypomina nasze wartości chrześcijańskie – podkreśla ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

W sobotę wieczorem, podczas modlitwy w kościołach katedralnych, nastąpi zapalenie i błogosławieństwo płomienia świec.

RIRM

drukuj