fot. Autorstwa Pariztia - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7232177

W piątek uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej na Jasnej Górze

Z udziałem pieszych pielgrzymów, m.in. z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego, w piątek na Jasnej Górze odbędą się uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej. Tradycyjnie lipcowe święto to pierwszy tzw. szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium. Kolejne będą w sierpniu.

Jak zaznaczyło w czwartek biuro prasowe Jasnej Góry, tegoroczne pielgrzymowanie dostosowane jest do wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Tworzone są mniejsze grupy, pątnicy wędrują sztafetowo i najczęściej bez noclegów. Wędrujących w terenie wspierają zdalnie grupy modlitewne.

Serię pieszych pielgrzymek zmierzających do jasnogórskiego sanktuarium na odpust Matki Bożej Szkaplerznej rozpoczęły w środę 152. Piesza Pielgrzymka Piotrkowska oraz grupa z Rozprzy. W czwartek natomiast na Jasną Górę weszły pierwsze w tym roku duże pielgrzymki diecezjalne: 41. pielgrzymka przemyska oraz 87. pielgrzymka poznańska.

W pielgrzymce z Piotrkowa Trybunalskiego w trzech oddzielnych kolumnach przyszło 501 osób. Pątnicy codziennie byli dowożeni na szlak autokarami, a na nocleg wracali do swych domów. Podobnie w liczącej 1212 osób pielgrzymce poznańskiej – całą trasę przeszli tylko przewodnicy grup, a po codziennych etapach pątnicy wracali do domów.

W czwartek biuro prasowe sanktuarium podało, że z racji odpustu Matki Bożej Szkaplerznej na terenie archidiecezji częstochowskiej nie ma w piątek zwyczajowego postu. Specjalnej dyspensy udzielił pielgrzymom metropolita częstochowski, ks. abp Wacław Depo. Warunkiem skorzystania z niej jest jednak modlitwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

W uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel, przed południem na jasnogórskim szczycie odprawiona zostanie suma odpustowa. We Mszy św. wezmą udział piesi pątnicy, ale do modlitwy zaproszeni są także mieszkańcy archidiecezji częstochowskiej i pielgrzymi indywidualni.

W minionych latach przed świętem Matki Bożej Szkaplerznej na Jasną Górę przybywało w pieszych pielgrzymkach po kilka tysięcy osób, głównie z archidiecezji poznańskiej i przemyskiej oraz z Piotrkowa Trybunalskiego. Co roku był to pierwszy wakacyjny „szczyt pielgrzymkowy” na Jasnej Górze. Już w ubiegłym roku, w związku z epidemią i zmianą formuły wielu pielgrzymek, frekwencja była mniejsza.

Historia święta Matki Bożej Szkaplerznej sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów, bł. Szymonowi Stockowi, Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki, obiecując, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto to dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku.

Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Osoby świeckie mogą nosić szkaplerz mniejszego rozmiaru, możliwy do noszenia pod ubraniem, lub medalik szkaplerzny z wizerunkiem Najświętszego Serca Jezusa z jednej strony, a z drugiej z wizerunkiem Matki Bożej.

Noszenie szkaplerza, podobnie jak noszenie medalika szkaplerznego, oznacza symboliczne oddanie się Matce Bożej. Współcześnie w świecie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: zakon karmelitów i zakon karmelitów bosych, siostry karmelitanki bose i świecki karmel terezjański.

Kolejne wzmożenie ruchu pielgrzymkowego spodziewane jest w Częstochowie tradycyjnie w sierpniu – 15 sierpnia pielgrzymi biorą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W minionych latach w ciągu dwóch dni poprzedzających to święto na Jasną Górę docierało ponad 40 tys. pieszych pielgrzymów. Kolejnym dniem szczytu jest 25 sierpnia, kiedy do Częstochowy przychodzą pielgrzymki przed obchodzonym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl