Na Jasnej Górze trwa szczyt pielgrzymkowy

Z wielu zakątków Polski do Tronu Jasnogórskiej Pani docierają piesze pielgrzymki. W niedzielę do Częstochowy dotarli pielgrzymi z Krakowa, Ełku i Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Dziś do stóp Królowej Polski dotrą pielgrzymi z Diecezji Sandomierskiej, Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Diecezji Toruńskiej.

Do czwartku, kiedy odbędzie się odpust Wniebowzięcia NMP do Częstochowy przybędzie w sumie ok. 100 tysięcy pątników. Tylko dziś na Jasną Górę weszła 31. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz 30. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Warmińskiej.

Swoją wędrówkę zakończyła też 30. jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Ziemi Sandomierskiej – mówi ks. Henryk Hendzel, diecezjalny koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę.

– W tym roku nasza diecezja pielgrzymowała pod hasłem: „Z Maryją mocni wiarą”. Przez rozważanie najważniejszych tajemnic w Roku Wiary, pragnęliśmy umocnić naszą wiarę. Nie tylko przybliżać się do tronu Jasnogórskiej Pani, ale przybliżać się krok za krokiem do Pana Boga; poznawać Go coraz lepiej, pogłębiać naszą miłość, naszą wiarę i nasze zjednoczenie z Nim – zaznaczył ks. Henryk Hendzel.

Pątnicy zmierzają do stóp Królowej Polski, by dziękować jej za łaski oraz złożyć swe prośby. Estera Lipa, która na Jasną Górę dotarła wraz z synem Wawrzyńcem w 22. cieszyńskiej pielgrzymce podkreśla, że ich drodze towarzyszyła żarliwa modlitwa za chorych i cierpiących.

Synek ma siedem lat i to była jego wola, jego decyzja, że chce pójść w pielgrzymce w intencji chorych, cierpiących –  szczególnie chrzestnej matki –  chorej na nowotwór . Nie mogłam go samego puścić, bo jest dzieckiem, więc ruszyłam razem z nim. Wiemy, że każdy z nas idąc przez życie zostawia jakiś ślad. Drugi człowiek idąc tym śladem dojdzie do Boga. Dobrze, żeby ten ślad był widoczny. Chodzi o ślady dobroci, miłości, życzliwości do drugiego człowieka, którego Pan Bóg daje nam nie tylko na drodze na Jasną Górę, ale na drodze do życia wiecznego – powiedziała Estera Lipa.

Ostatni etap modlitewnej wędrówki do Najświętszej Matki zakończyła dziś Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej. Na jasnogórskie błonia pątnicy dotarli ok. godz. 17:00. Pielgrzymi wędrowali pod hasłem: „Być solą ziemi”.

Pielgrzymka Toruńska rozpoczęła się 4. sierpnia Mszą św. w toruńskiej katedrze św. Janów, pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Suskiego. Ordynariusz toruński podkreślał w homilii, że w życiu nie jest najważniejsze  posiadanie dóbr materialnych, ale czynienie dobra, gdyż tylko to pozostanie na wieki.

Świat współczesny odpowiada często, że liczy się głównie stan posiadania, konto bankowe – to cię “uszczęśliwi”, a Pan Jezus zapewnia, że uszczęśliwi cię nade wszystko miłość i dobro wyświadczone innym. To najbardziej zbliża do Boga, który jest miłością – powiedział ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński.

Piesza Pielgrzymka z Torunia na Jasną Górę to część Pielgrzymki Pomorskiej. Organizowana jest corocznie, w dniach poprzedzających Uroczystości Wniebowzięcia NMP. Pierwsza pielgrzymka z Torunia na Jasną Górę wyruszyła 5 sierpnia 1979 r. Szła w niej najstarsza grupa toruńska – “ŻÓŁTA” – REDEMPTORYŚCI.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl