fot. twitter/Diana Piotrowska

21. Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę

Na Jasną Górę w sobotę przybyła 21. Pielgrzymka Leśników. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Krajowy Duszpasterz Leśników, ksiądz biskup Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Pielgrzymów, którzy przybyli w liczbie ponad 10 tysięcy osób, a wśród których byli pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej, parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych, oraz przedstawiciele ruchów ekologicznych, powitał przeor Jasnej Góry, o Marian Waligóra OSPPE.

 – Drodzy Leśnicy, ten dzień waszej modlitwy, tu na Jasnej Górze, niech będzie uwielbieniem Boga razem z Maryją za te piękne i wielkie dary stworzonego świata, jakimi nas obdarza. Dziękujmy za naszą Ojczyznę, za piękno natury, za ten polski dom – mówił o Marian Waligóra OSPPE.

Praca leśników to nie tylko zwykła, codzienna, odpowiedzialna, fizyczna służba, ale to również odpowiedzialność za dzieło Stwórcy. Dlatego trzeba modlić się o mądrość, roztropność i właściwe rozeznanie dla podejmujących ważne decyzje w zakresie ochrony środowiska naturalnego, podkreślał w czasie homilii o. Arnold Chrapkowski OSPPE. Generał Zakonu Paulinów przypomniał jednocześnie sierpniowy, tragiczny czas nawałnic, kiedy to przekonaliśmy się o naszej kruchości i bezsilności w starciu z potężnymi siłami natury.

 – To bolesne doświadczenie nagłych zjawisk przyrody stało się jednocześnie okazją do tego, aby odważnie stanąć przy tych, którzy cierpią, okazując im naszą solidarność i niosąc konkretną pomoc – wskazywał o Arnold Chrapkowski OSPPE.

Za piękną pracę na rzecz użytkowania i ochrony zasobów przyrodniczych dziękował przybyłym pielgrzymom minister środowiska prof. Jan Szyszko. Misją resortu, jak mówił jest to, aby te zasoby przyrodnicze jeszcze bardziej uczestniczyły w rozwoju gospodarczym. W tym zakresie Polacy są wzorem dla jednoczącej się Europy, a Puszcza Białowieska jest tego idealnym przykładem.

 – Równocześnie w ostatnim czasie zostaliśmy zaatakowani, właśnie z tego najbardziej czułego naszego punktu, a mianowicie, że to my nie potrafimy chronić zasobów przyrodniczych – mówił minister przytaczając sprawę w związku z toczącymi się procedurami podjętymi przez Komisję Europejską

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych nawiązując do oskarżeń Polski przez Komisję Europejską wskazywał na szczególny wymiar tegorocznej pielgrzymki.

– Będziemy modlić się przede wszystkim o to, by Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości opamiętali się. By zrozumieli, że krótko rzecz ujmując zagubili się w usilnym dążeniu, aby wymierzyć karę finansową za to, że my praktycznie realizujemy to, czego oczekuje Komisja – zaznaczył Konrad Tomaszewski.

Do zgromadzonych pielgrzymów list skierował prezydent RP Andrzej Duda.

 – Pan prezydent w swoim liście odnosił się z dużym szacunkiem i uznaniem zarówno do leśników fachowców, a także do leśników patriotów, którzy już 92 lata funkcjonują w ramach Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe” – mówił poseł Andrzej Bąk, który odczytał list od prezydenta.

Na Pielgrzymce nie mogło zabraknąć przedstawicieli myśliwych.

 – Patronuje nam tutaj św. Hubert, który patronuje też leśnikom, stąd też udział myśliwych w Pielgrzymce Leśników. Leśnicy i myśliwi zawsze byli razem. Na tym samym terenie razem gospodarują, my zwierzyną, oni gospodarują terenem i lasem – wskazywała Wanda Olech, wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

Oprócz spraw ogólnokrajowych leśnicy powierzali Jasnogórskiej Pani swoje osobiste intencje.

 – Przyjeżdżamy pokłonić się Matce Bożej, podziękować za nasze rodziny, za to, że możemy żyć, pracować i odpoczywać w naszym lesie – akcentował Sławomir Szewczyk, leśnik, uczestnik pielgrzymki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj