Kilka tysięcy pieszych pielgrzymów dotarło na Jasną Górę

Kilka tysięcy pielgrzymów dotarło w poniedziałek pieszo na Jasną Górę. Byli wśród nich m.in. pątnicy z Białegostoku, Gorzowa, Zielonej Góry, Sandomierza, Warmii, Torunia i Gdańska. Najdłuższą drogę – 638 km – w 19 dni przebyli pielgrzymi z Helu.

Wyruszająca z Helu piesza pielgrzymka kaszubska przyszła do Częstochowy po raz 32. Szło w niej od 25 lipca ponad 360 pątników; najstarszy z nich miał 82 lata. Później dołączyła do niej 550-osobowa 31. pielgrzymka gdańska i skupiająca ok. 225 osób pielgrzymka z Gdyni.

W tym roku pielgrzymi z Kaszub przez większość dni wędrowali w upale. Kaszubska pielgrzymka ma swoją wykształconą przez lata specyfikę. Niektórzy pielgrzymi mają kaszubskie stroje i flagi, a także chusty, koszulki, znaczki oraz inne symbole regionalne. Co najmniej pięć razy liturgia słowa podczas mszy na trasie odbywa się po kaszubsku. Czasami także kazania wygłaszane są w tym regionalnym języku. Wieczorami pielgrzymi śpiewają kaszubskie ludowe piosenki.

W poniedziałek na Jasną Górę dotarła też 27. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Białostockiej (350 osób), 31. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej (ok. 500 osób), 30. Pielgrzymka Archidiecezji Warmińskiej (550 osób), 30. Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej (2,1 tys. osób) oraz 35. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej i 32. Piesza Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej (łącznie 1,1 tys. osób).

Dzień wcześniej, w niedzielę, do sanktuarium dotarli pielgrzymi z Krakowa (8,5 tys. osób), Elbląga (ponad 740 osób), Ełku (blisko 620 osób) i diecezji bielsko-żywieckiej (ponad 3,5 tys. osób).

Szacuje się, że w sierpniu na Jasną Górę dotrze w sumie ponad 100 tys. pieszych pielgrzymów. Dni poprzedzające święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to tradycyjnie okres szczytu pielgrzymkowego. Najwięcej pątników dotrze do sanktuarium we wtorek i środę. Tego dnia na Jasną Górę wejdzie m.in. najliczniejsza z pielgrzymek – warszawska, a także akademicka, również idąca ze stolicy. Przyjdą także m.in. pielgrzymujący żołnierze i strażacy, pątnicy z Podlasia i Lublina.

W czwartek pielgrzymi, zarówno ci, którzy przyjdą na Jasną Górę pieszo, jak i ci, którzy dojadą specjalnie na uroczystości, wezmą udział w sumie pontyfikalnej. Uroczystości święta Wniebowzięcia NMP co roku gromadzą w Częstochowie tysiące wiernych. W tym roku uroczystej sumie pontyfikalnej będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

Kolejny szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze przypada w dniach poprzedzających święto Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzone 26 sierpnia. W ciągu trzech dni do sanktuarium dotrze wówczas pieszo ok. 30 tys. pielgrzymów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl