Zakończyła się 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

Na Jasnej Górze zakończyła się w niedzielę 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. W tym roku dwudniowemu spotkaniu towarzyszyło hasło „Wolni w Chrystusie”.

Pielgrzymi przybyli do sanktuarium, aby modlić się o wolność od nałogów, przemianę, uzdrowienie rodzin i wszystkich uzależnionych.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. na jasnogórskim szczycie. Słowa powitania do uczestników skierował podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski OSPPE.

– Wasza pielgrzymka wpisuje się w dwa bardzo wielkie, ważne dla nas, ludzi wierzących jubileusze. Po pierwsze to tu, na Jasnej Górze, kiedy obchodzimy 300. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej, wasza pielgrzymka jest takim żywym diamentem w koronie Matki Bożej. Każdy z was jest takim diamentem, który wpisuje się w tę przemianę, odnowę narodu polskiego. A drugie wydarzenie? Przecież przeżywamy setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. A pamiętamy wszyscy – Maryja prosiła nas o różaniec: „módlcie się na różańcu”. Wasza obecność tutaj na modlitwie, z różańcem w ręku jest jak gdyby realizacją tego, o co prosi nas Maryja w Fatimie – wskazał o. Jan Poteralski.

 

Mszy św. przewodniczył Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, który w homilii zwrócił uwagę, że konieczna jest mobilizacja całego społeczeństwa do działań trzeźwościowych.

– Przybyliśmy tutaj na Jasną Górę, aby u Jasnogórskiej Pani upraszać dla siebie i dla podejmowanych działań potrzebną pomoc i siłę. Sami dobrze znacie wagę problemu. Potrafimy poznać i ocenić skutki, także te społeczne, uzależnienia od alkoholu oraz wielu innych uzależnień, które dotykają tak wielu spośród naszych sióstr i braci. Na nas liczy Chrystus. On nas posyła, abyśmy w Jego imię, Jego mocą nieśli innym wyzwalające orędzie i budzili w nich przede wszystkim siłę do walki i powstania z pętających ich uzależnień i nałogów – podkreślił ks. abp Wojciech Polak.

Na zakończenie Eucharystii ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości KEP odmówił także Modlitwę Kongresową.

– Boże nieskończonego miłosierdzia, błogosław naszej ojczyźnie w roku Narodowego Kongresu Trzeźwości. Wspieraj wszystkie wysiłki w dążeniu ku trzeźwości Polaków, aby z Twoją pomocą przyniosły dobre i trwałe owoce. Spraw, by troska Kościoła, władz państwowych i samorządowych, a także troska rodziców, wychowawców, pracowników mediów i wszystkich ludzi dobrej woli zaowocowała abstynencją dzieci i młodzieży, cnotą trzeźwości dorosłych Polaków oraz odzyskiwaniem wolności przez tych, którzy popadli w uzależnienia. Maryjo, Królowo Polski, zawierzamy Ci sprawę trzeźwości i odnowy moralnej naszego narodu, amen – modlił się ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Pielgrzymka na Jasną Górą stanowiła modlitewną część Narodowego Kongresu Trzeźwości. Studyjna jego część będzie miała miejsce na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w dniach 21-23 września bieżącego roku.

Zwieńczeniem Narodowego Kongresu Trzeźwości będą uroczyste liturgie w polskich kościołach, które zaplanowano na 24 września. Transmisję z niedzielnych uroczystości na Jasnej Górze przeprowadziło Radio Maryja.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl