fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Częstochowa: Radni SLD chcą, aby kuria płaciła rekompensatę za pielgrzymów

Radni SLD w Częstochowie planują wprowadzić opłatę w wysokości jednego złotego liczoną od każdego pielgrzyma. Nowy podatek miałaby płacić kuria częstochowska.

Radni planują przeznaczyć zebrane środki na obsługę gospodarki odpadowej w sezonie pielgrzymkowym. Głosami SLD rada przegłosowała już uchwałę w tej sprawie.

Kuria nie odniosła się na razie do tej kwestii. Pomysł oburzył m.in. polityków PiS-u. W ocenie senatora Artura Warzochy, propozycja radnych ma charakter propagandowy w kontekście nadchodzących wyborów. Jak dodaje, sprawia również wrażenie, że miasto nie zachęca turystów i pielgrzymów do przyjazdu.

– Jest to działanie, które ma charakter odstraszający, dlatego że jeżeli pielgrzymi słyszą, że gospodarze miasta, czyli prezydent, radni, którzy go popierają większością koalicyjną w radzie miasta, tego typu komunikaty wysyłają na zewnętrz, to nie jest to zbyt gościnna forma „zapraszania” gości do naszego miasta. Miasto Częstochowa powinno robić wszystko, żeby jak najwięcej ludzi tutaj przyjeżdżało, ponieważ to się wprost przekłada na zasobność czy zamożność mieszkańców – podkreśla senator Artur Warzocha.  

W ubiegłym roku na Jasną Górę przybyło 200 ogólnopolskich pielgrzymek. Uczestniczyło w nich ponad 800 tys. osób.

Do stóp Jasnogórskiej Pani pielgrzymują wierni zarówno z kraju, jak i zza granicy.

RIRM

drukuj