fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wrocław: Kary w zawieszeniu dla 15 osób oskarżonych ws. korupcji w polskiej piłce nożnej

Na kary od 10 miesięcy do 1 roku i ośmiu miesięcy w zawieszeniu skazał wrocławski sąd 15 oskarżonych o korupcję w piłce nożnej. Skazani to byli obserwatorzy PZPN, sędziowie, działacze klubów oraz pośrednicy transakcji korupcyjnych.

Dzisiejszy wyrok to finał ostatniego z aktów oskarżenia w trwającym 10 lat śledztwie ws. korupcji w polskiej piłce nożnej. Pierwotnie tym aktem oskarżenia objętych było 20 osób, w tym Ryszard F., pseudonim Fryzjer, którego prokuratura oskarżyła o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Jej członkowie – zdaniem prokuratury – przyjmowali i wręczali łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek.

„Fryzjer” oraz cztery inne osoby zostały wyłączone z tego procesu do odrębnego postępowania.

Dziś wyroki skazujące usłyszało 15 osób. To byli obserwatorzy PZPN, sędziowie, działacze klubów oraz pośrednicy transakcji korupcyjnych. Najwyższa kara to rok i osiem miesięcy w zawieszeniu na cztery lat, a najniższa to 10 miesięcy.

Zachowania korupcyjne objęte aktem oskarżenia miały dotyczyć m.in. meczów Pogoni Szczecin, Ruchu Chorzów, Zagłębia Lubin, Podbeskidzia Bielsko-Biała, GKS Bełchatów, Kotwicy Kołobrzeg. „Ustawianie” wyników miało, zdaniem prokuratury, zapewnić tym klubom korzystne wyniki sportowe w rozgrywkach o mistrzostwo II i III ligi piłkarskiej. Wysokość wręczanych łapówek wynosiła od tysiąca do 30 tys. zł.

Efektem prowadzonego przez 10 lat śledztwa dotyczącego korupcji w polskiej piłce nożnej było kilkadziesiąt aktów oskarżenia, które trafiły do sądów w różnych częściach kraju. Oskarżono łącznie działaczy z 84 klubów piłkarskich.

Zdaniem śledczych najbardziej liczącym się pośrednikiem w transakcjach korupcyjnych był „Fryzjer” i jego bliski współpracownik Marian D. oraz sędzia Grzegorz G.

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na 4 lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a „Fryzjera” na 3,5 roku więzienia. W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla „Fryzjera”, a Milewskiemu obniżono karę do 3 lat więzienia.

Przed wrocławskim sądem nadal toczy się również proces, w którym „Fryzjer” odpowiada za założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczy przypadków korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała. „Fryzjerowi” postawiono w tym akcie oskarżenia 110 zarzutów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl