fot. Katarzyna Cegielska

W WSKSiM w Toruniu odbyła się konferencja „Wyzwania XXI wieku, sojusz polsko – amerykański – Cyberbezpieczeństwo”

„Wyzwania XXI wieku, sojusz polsko – amerykański – Cyberbezpieczeństwo” – pod tym hasłem w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja naukowa.

Wszystkich uczestników konferencji przywitał rektor-założyciel toruńskiej uczelni o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

-Dziękuję, że ojciec i wszyscy prowadzący tę uczelnię, że państwo chcecie współpracować, jesteście gotowi na taką współpracę – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

W konferencji udział wziął prezes CVC Polska. WSKSiM oraz amerykański fundusz podpisały list intencyjny o wzajemnej współpracy.

– Jest nam niezmiernie miło, że tą konferencją, tym wydarzeniem rozpoczniemy cykl wykładów poświęconych wyzwaniom, przed którymi stoi cały świat, ale również tych, które dotyczą nas w Polsce – akcentował Krzysztof Krawczyk, prezes CVC Polska.

Dziś cyberprzestrzeń to niemal nieograniczone pole działania. Może mieć wymiar pozytywny, ale często jest wykorzystywana przez cyberprzestępców. W internecie prowadzone są liczne operacje społeczne i psychologiczne.

Jak mówił były szef SKW Piotr Bączek, to celowe działania, które mają zmienić nastroje społeczne, wpływać na zachowania narodów czy też poszczególnych jednostek.

– Radio Maryja, Ojciec Dyrektor był wielokrotnie poddany takim operacjom psychologicznym – zauważył Piotr Bączek. 

Działania w cyberprzestrzeni mogą mieć bardzo szeroką skalę. Dr Jan Wiśniewski przypomniał wydarzenia z maja 2007 roku, gdy Estonia chciała pozbyć się z centrum stolicy pomnika ku czci radzieckich żołnierzy. Rosyjscy hakerzy dokonali ataku.

– Rzeczywiście widać, szczególnie po 2007 roku, po ataku cybernetycznym na instalacje państwowe, bankowe w państwie estońskim, że ta dziedzina, ten aspekt jest coraz ważniejszy – wskazał dr Jan Wiśniewski.

Dziś wszystko – od zegarków, po telefony, lodówki, urządzenia w zakładach produkcji – podłączone jest do internetu. Dlatego przykładów ataków jest znacznie więcej – zaznaczył członek zarządu PKP Energetyka Christopher Biedermann.

– Dwa lata temu był przypadek, kiedy cały system grzewczy w budynku został wyłączony poprzez atak DDoS. Doprowadził on do wyłączenia ogrzewania. Inny przykład to japońska toaleta – zostało przechwycone urządzenie sterujące i kontrola nad spłukiwaniem wody – akcentował Christopher Biedermann.

Bezpieczeństwo informatyczne trzeba brać pod uwagę na poziomie zarządu i zarządzania na każdym szczeblu –  zaznaczył ekspert ds. bezpieczeństwa IBM Ivan Makatura.

– Musimy zapewnić, że zarówno bezpieczeństwo, jak i poufność i dostępność informacji, będą zachowane na odpowiednim poziomie – podkreślił Ivan Makatura.

Zwiększyć bezpieczeństwo w sieci można także poprzez stosowanie standardowych kontroli – zaznaczył Avi Corfas ze Skybox Security 

– Używanie pewnych nakładek na firewalle, systemów ochrony haseł, czyli tego, do czego wszyscy mamy dostęp, a czego właściwie nie mamy czasu stosować – tłumaczył Avi Corfas. 

O współpracy na rzecz cyberbezpieczeństwa w ramach NATO mówił były minister obrony narodowej. Antoni Macierewicz podkreślił ogromne zagrożenie ze strony Rosji w tym zakresie.

 – Federacja Rosyjska tak ukształtuje swoje wojska cybernetyczne, że jest zdolna do bardzo ofensywnych działań. Zresztą 1,5 roku dokonała ataku na jedno z największych przedsiębiorstw ukraińskich i filie tych przedsiębiorstw w całej Europie – zauważył Antoni Macierewicz.

Cyberprzestępcy stanowią zagrożenie dla każdej sfery funkcjonowania państwa, także tej energetycznej. Dziś specjaliści mówią o konieczności segmentacji układów i sieci, co wybrzmiało także w prelekcji pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

– Trzeba mozolnie oddzielać teraz to, co służy zarządzaniu infrastrukturą, od tego, co służy pracy biurowej – podkreślił Piotr Naimski.

Tak, by jeden segment w razie ataku był w stanie odtworzyć ten drugi, a nie, by wszystko było scentralizowane.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl