[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Z końcem roku dramatycznie pojawia się pytanie dotyczące wprost i dosłownie kwestii życia i śmierci. Działania rządzących są niepokojące

Z końcem 2018 roku dramatycznie pojawia się pytanie o dalszy kierunek rewolucji programowej Zjednoczonej Prawicy. Jest to pytanie dotyczące wprost i dosłownie kwestii życia i śmierci, tzn. jak ugrupowanie rządzące ma zamiar odnieść się do kwestii wzmocnienia gwarancji prawnej dla ochrony życia osób jeszcze nienarodzonych. Słyszymy, że w tym względzie nie będzie raczej znaczącego postępu w dobrą stronę w 2019 roku.  To jest niepokojące – mówił prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk PAN, podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Prof. Grzegorz Kucharczyk wskazał, że w naszej Ojczyźnie niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem były obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Jest to wydarzenie numer jeden nie tylko jako pewnego rodzaju przypomnienie, sfera symboli, ale również bardzo ważne wydarzenie edukacyjne. Wiele tysięcy Polaków, przede wszystkim młodych, mogło przypomnieć sobie, albo zapoznać się z najnowszą historią Polski – związaną z odzyskiwaniem niepodległości w czasie I wojny światowej i w latach, które były po 1918 roku (…). To było niewątpliwie bardzo ważne wydarzenie, które będzie miało swoje przedłużenie w 2019 roku. W nowym roku będziemy mieli ważne jubileusze, także 100-letnie: 100-lecie wyborów do Sejmu ustawodawczego, 100-lecie podpisania Traktatu Wersalskiego, 100-lecie I Powstania Śląskiego. To wszystko układa się w jedną całość – zaznaczył historyk.

Gość Radia Maryja podkreślił, iż na płaszczyźnie politycznej najważniejszym wydarzeniem były z kolei jesienne wybory samorządowe.

– Z jednej strony potwierdziło się to, co wielu obserwatorów mówiło już przed wyborami – w większych miastach wygra koalicja liberalno-lewicowa, czyli Koalicja Obywatelska (…). Z drugiej strony mamy jednak dość znaczący sukces w postaci przejęcia połowy sejmików przez obóz Zjednoczonej Prawicy. Ważnym wydarzeniem było odsunięcie od władzy Koalicji Obywatelskiej i Ruchu Autonomii Śląska w sejmiku śląskim, sądząc po histerycznej reakcji tych środowisk na to, co się wydarzyło (…). Sejmiki i organy samorządu wojewódzkiego mają dużo do powiedzenia i dużo do ukierunkowania w polityce kulturalnej. Instytucje kultury podległe samorządowi wojewódzkiemu, do tej pory w dużej mierze kierowane przez Ruch Autonomii Śląska w województwie śląskim, prezentowały wypaczony obraz rzeczywistości. RAŚ nie kryje się z tym, że dystansuje się od polskości Górnego Śląska – zwrócił uwagę.

Prof. Grzegorz Kucharczyk mówił, że z końcem roku „dramatycznie pojawiają się pytania o dalszy kierunek rewolucji programowej środowiska, które dzisiaj rządzi Polską – obóz Zjednoczonej Prawicy”.

– Jest to pytanie dotyczące wprost i dosłownie kwestii życia i śmierci, tzn. jak ugrupowanie rządzące ma zamiar odnieść się do kwestii wzmocnienia gwarancji prawnej dla ochrony życia osób jeszcze nienarodzonych, a na przykład cierpiących na trwałe schorzenia – chodzi tu o kwestię aborcji eugenicznej. Niestety widać, że mamy tutaj do czynienia nie tylko z wyborem taktycznym: „nie będziemy mówić i zajmować się tą sprawą, bo wchodzimy w okres wyborczy”, ale także w wyborem strategicznym, długofalowym. Na tym tle jest ciągłe poszukiwanie poparcia tzw. elektoratu centrowego – umiarkowany wyborca powinien być przeciągnięty przez Zjednoczoną Prawicę, żeby w ten sposób zapewnić jej wygraną w kolejnych wyborach (…). Tylko w jakich kwestiach umiar jest konieczny, a w jakich sprawach trzeba radykalnie postąpić? (…). Jeżeli mamy decydować, że życie człowieka jest najważniejsze bez względu na to, czy się urodził czy nie, czy jest chory czy zdrowy – tutaj trzeba postępować radykalnie. Ostatnio słyszymy, że w tym względzie nie będzie raczej znaczącego postępu w dobrą stronę w 2019 roku.  To jest niepokojące – akcentował ekspert.

Gość „Aktualności dnia” omówił także wydarzenia mijającego roku, jeśli chodzi o arenę międzynarodową. Wskazał, iż widać nasilenie się tendencji kryzysowych w Unii Europejskiej. Żaden z kryzysów pojawiających się w poprzednich latach – kryzys strefy euro, kryzys migracyjny, Brexit – w żaden sposób nie zostały zminimalizowane, wręcz odwrotnie – dodał.

– Mamy do czynienia z eskalacją tych konfliktów. Nakłada się na to postępującą słabość elit politycznych. Mamy do czynienia z pewną sytuacją przejściową, jeśli chodzi o Niemcy – Angela Merkel ciągle jest kanclerzem, ale nie jest już przewodniczącą CDU. To także kryzys polityczny we Francji związany w wielkimi protestami „żółtych kamizelek”, napięta sytuacja na linii Włochy-Komisja Europejska i ciągle nierozwiązana kwestia sposobu wyjścia z Unii Europejskiej Zjednoczonego Królestwa (…). Mamy również niebezpieczne dla nas kontynuowanie bardzo dobrych relacji – w sensie gospodarczym i politycznym – między Niemcami a Rosją, gdy chodzi o takie inicjatywy, jak Nord Stream 2. W całej niepewnej sytuacji w UE najbardziej stabilnym krajem są Niemcy (…). Republika Federalna Niemiec właściwie pod każdym względem rośnie, we wszystkich wskaźnikach Unii Europejskiej notuje wzrost. Trzeba liczyć się z tym, że w 2019 r. ta tendencja będzie utrzymana – wyjaśnił historyk.

Prof. Grzegorz Kucharczyk skierował również kilka słów na nowy 2019 rok.

– W Nowym Roku życzę wiary i ufności oraz odważnego posługiwania się darem Bożym, jakim jest rozum. Zawsze jest tak, że kryzys wiary pociąga za sobą kryzys rozumu. Musimy – jak pisał Jan Paweł II – na dwóch skrzydłach podążać ku kontemplacji prawdy: na skrzydle wiary i skrzydle rozumu – podkreślił.

Cała rozmowa z prof. Grzegorzem Kucharczykiem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl