fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk o rosnącej nienawiści wobec Kościoła: Spełnia się diagnoza św. Jana Pawła II, który przestrzegał, że demokracja bez wartości zmienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm

Na naszych oczach spełnia się diagnoza postawiona równo 30 lat temu przez świętego Jana Pawła II, który przestrzegał w encyklice „Centesimus annus”, że demokracja bez wartości prędzej czy później zmienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm. Znamieniem totalitaryzmu jest deptanie wolności, godności, a w końcu życia najsłabszych. Widzimy to niestety na naszych oczach. Do tego dochodzą inne aspekty tego, co papież Benedykt XVI nazywał dyktaturą relatywizmu – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prof. Grzegorz Kucharczyk odniósł się do rosnącej fali nienawiści względem Kościoła katolickiego.

– Świadczy to o tym, że idee mają swoje konsekwencje. Ci, którzy słowem głoszą nienawiść do Kościoła, szybko przechodzą do czynów. To są te same osoby i środowiska, które zarzucają Kościołowi fobie, nienawiść do kobiet czy mniejszości. Fakty i liczby są twarde i mówią same za siebie, że Kościół katolicki jest obiektem narastającej w Polsce nienawiści. Na naszej ziemi dokonuje się prawidłowość, która jest znana na całym świecie współczesnym, że chrześcijanie są dzisiaj najbardziej prześladowaną grupą – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Święty Jan Paweł II już 30 lat temu przestrzegał przed zjawiskami, które dzisiaj obserwujemy.

– Na naszych oczach spełnia się diagnoza postawiona równo 30 lat temu przez świętego Jana Pawła II, który przestrzegał w encyklice „Centesimus annus”, że demokracja bez wartości prędzej czy później zmienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm. Znamieniem totalitaryzmu jest deptanie wolności, godności, a w końcu życia najsłabszych. Widzimy to niestety na naszych oczach. Do tego dochodzą inne aspekty tego, co papież Benedykt XVI nazywał dyktaturą relatywizmu. Na naszych oczach rozwijany jest pogląd mówiący o tym, iż internet jest oazą wolności tylko dla wybranych, bo bez większych konsekwencji można zbanować nawet urzędującego prezydenta USA – stwierdził profesor.

Historyk zwrócił uwagę, że także Polska nie jest wolna od rosnącej fali nienawiści wobec wyznawców Chrystusa.

– Kulturowe dziedzictwo chrześcijańskiej Polski jest bardzo kruche. Codziennie trzeba o nie zabiegać i bronić. Fala przemocy, która obecnie występuje, jest dowodem na to, że także Polska nie jest wolna od ogólnej fali nienawiści wobec chrześcijan, a zwłaszcza Kościoła katolickiego – mówił.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Grzegorza Kucharczyka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl