[TYLKO U NAS] M. Małecki: Nowelizacja dyrektywy gazowej spowodowałaby, że projekt gazociągu Nord Stream 2 zostałby objęty unijnym prawem

Nowelizacja dyrektywy gazowej, której się domagamy, spowodowałaby, że projekt gazociągu Nord Stream 2 zostałby objęty unijnym prawem – mówił we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Maciej Małecki, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Polska w poniedziałek na spotkaniu ministrów ds. energii krajów Unii Europejskiej w Luksemburgu zaapelowała o przyspieszenie prac nad nowelizacją dyrektywy gazowej, która jest wymierzona w projekt Nord Stream 2. Do apelu dołączyło się dziesięć innych państw UE.

Przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa zaznacza, że to bardzo ważny ruch ze strony państwa polskiego.

– Wczoraj na Radzie Ministrów ds. Energii był przedstawiony nasz apel przygotowany w Polsce nt. przyspieszenia prac dotyczących dyrektywy gazowej. Udało się zebrać sporą koalicję, bo nasz apel poparło 10 innych państw, przeciwko – według agencji informacyjnych – były Niemcy, Austria, Belgia i Holandia, czyli kraje, które prawie wszystkie są biznesowo zaangażowane w Nord Stream 2 – podkreślił polityk.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że nowelizacja dyrektywy gazowej jest bardzo ważna.

– Nowelizacja dyrektywy gazowej, której się domagamy, spowodowałaby, że projekt gazociągu Nord Stream 2 zostałby objęty unijnym prawem. Z przyczyn nieznanych – ale można domyślać się, że biznesowych – kraje, których koncerny są zaangażowane w projekt Nord Stream 2 są niechętne do objęcia gazociągu Nord Stream 2 unijnym prawem – zaznaczył Maciej Małecki.

– Nord Stream 2 nie jest projektem biznesowym, nie broni się biznesowo, ale jest projektem politycznym – dodał.

Gazociąg Nord Stream 2 uderza w bezpieczeństwo energetyczne. W wielu państwach UE mamy do czynienia z procesem monopolizacji w wykonaniu Gazpromu.

W ocenie rozmówcy Radia Maryja przewodniczący Rady Europejskiej wypowiada takie słowa, które są dla niego korzystne.

– Donald Tusk przyzwyczaił Polaków – myślę, że już i część establishmentu europejskiego – że potrafi wypowiedzieć każde słowa, które są dla niego korzystne w danym momencie. Kiedy potrzeba było trochę podlansować się na niwie solidarności energetycznej, wtedy to podnosił. Natomiast realnie patrzymy na czyny. Efekty są takie, że dzisiaj solidarność europejska kończy się tam, gdzie zaczyna się interes Gazpromu – zauważył poseł.

Gość audycji „Aktualności dnia” zaakcentował, iż Niemcy zapominają o solidarności europejskiej, kiedy trzeba pomóc państwom Europy Środkowo-Wschodniej.

Kraje Europy Zachodniej – zwłaszcza Niemcy – które systematycznie nawoływały Polskę do solidarności europejskiej w zakresie przyjmowania imigrantów, których zaprosiła do Europy pani kanclerz Angela Merkel, zupełnie zapominają o tejże solidarności europejskiej w sytuacji, kiedy trzeba chronić interes krajów Europy Środkowo-Wschodniej przed monopolistycznymi praktykami Gazpromu – powiedział przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu.

Maciej Małecki podkreślił, że „Polska jest jednym z wiodących krajów, które chcą zatrzymać ten szkodliwy dla naszej części Europy gazociąg”.

– Mamy kilka obszarów, na których toczy się gra – wspomniana przeze mnie dyrektywa gazowa – ale w ostatnim czasie mieliśmy też bardzo niepokojący sygnał środowiskowy. Otóż prace, które ruszyły na obszarze niemieckim, spowodowały wyciek smaru na plaży w Greifswaldzie. Za ten wyciek smaru, za to skażenie, jest odpowiedzialna spółka Nord Stream 2. I takie prowadzenie prac pokazuje lekceważenie wobec środowiska budowniczych Nord Streamu. Do tego dochodziły niezbyt wiarygodne uniki przed przyznaniem się do tego zanieczyszczenia. Konsorcjum Nord Stream 2 czekało 11 dni zanim wreszcie wzięło odpowiedzialność za wyciek. Lokalny minister środowiska w Niemczech zaznaczył, że urzędy ds. gospodarki wodnej nie otrzymały natychmiastowych informacji, nie otrzymały też pełnych informacji. Na to patrzą kolejne kraje, które mają wydawać zgody na przebieg gazociągu Nord Stream 2 – podsumował polityk.

Całą rozmowę z przewodniczącym sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Maciejem Małeckim z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

 

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl