Senator USA o decyzji Danii ws. Nord Stream 2: Jesteśmy głęboko zaniepokojeni

Senator USA Joe Manchin, członek senackiej komisji energii, powiedział w środę, że strona amerykańska jest „głęboko zaniepokojona” zgodą Danii na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w duńskich wodach.

Pytany, czy możliwe jest nałożenie przez USA sankcji na podmioty i osoby zaangażowane w projekt Nord Stream 2, ocenił, że „wszystko jest możliwe”.

Joe Manchin przyznał też podczas konferencji w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), że przed Amerykanami stoją „duże wyzwania polityczne” w związku z budową drugiej nitki tego mającego połączyć Rosję z Niemcami gazociągu. Zastrzegł, iż nie wie, jakie kroki podejmie w obecnych okolicznościach Departament Stanu USA.

Demokratyczny senator Joe Manchin jest członkiem komisji energii i zasobów naturalnych od 2010 roku. Wcześniej był m.in. gubernatorem Wirginii Zachodniej. Podczas wyborów do Kongresu USA w 2018 roku amerykańskie media określały go jako „być może najbardziej konserwatywnego Demokratę w Senacie”.

Duńska Agencja Energetyki poinformowała wcześniej w środę, że wydała zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w duńskich wodach. Gazociąg ten ma przebiegać przez wody Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Agencja napisała w zamieszczonym na stronie internetowej oświadczeniu, że udzieliła zezwolenia na budowę 147-kilometrowego odcinka rurociągu na południowy wschód od wyspy Bornholm.

Rzecznik należącej do Gazpromu spółki Nord Stream 2, która buduje gazociąg o tej samej nazwie, przekazał, że operator otrzymał informację w sprawie decyzji i wyraził z niej zadowolenie.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk – z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech – o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Gazociąg miał być gotowy do końca 2019 roku. Jednocześnie Rosja zamierzała znacznie ograniczyć przesyłanie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Przeciwne budowie Nord Stream 2 są m.in.: Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA.

Komisja spraw zagranicznych Senatu USA przegłosowała w lecie projekt ustawy, pozwalającej na nałożenie sankcji na podmioty zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. Aby ustawa weszła w życie, musi ją przyjąć cały Senat, Izba Reprezentantów i podpisać prezydent.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl