fot. bubula.pl

[TYLKO U NAS] B. Bubula cytując ks. kard. S. Wyszyńskiego: Współczesna ludzkość ma pracować na rzecz takiej kultury, która by doceniła zaczątek człowieka pod sercem matki

Ksiądz prymas pytał, gdzie jest źródło i początek kultury, i odpowiedział zaskakująco: „Pod sercem matki. W chwili poczęcia nowego człowieka, który jest zawsze umiłowany przez Boga, właśnie tutaj zaczyna się kultura. (…) Współczesna ludzkość ma pracować na rzecz takiej kultury, która by doceniła zaczątek człowieka pod sercem matki i zrozumiała Boga-człowieka klęczącego u stóp ludzi, gdy im stopy umywał podczas Ostatniej Wieczerzy” – cytowała ks. kard. Stefana Wyszyńskiego Barbara Bubula w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

Ksiądz kardynał Karol Wojtyła tuż przed wyborem na stolicę Piotrową napisał słowa, którymi chciał uczcić przypadającą w listopadzie 1978 roku 30. rocznicę prymasowskiej posługi wielkiego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Wkrótce historyczna radość Kościoła i narodu polskiego z wyboru Jana Pawła II przyćmiła rocznicę Prymasa Tysiąclecia. Kardynał Karol Wojtyła dzięki dobremu zrządzeniu Opatrzności zdołał jednak, jeszcze jako brat w biskupstwie i uczeń kardynała Wyszyńskiego, w krótkich słowach przypomnieć o jego zasługach dla Kościoła i narodu – wskazała była poseł Barbara Bubula.

Kardynał Karol Wojtyła pisał, że prymasowskie słowo stało się podstawowym wymiarem naszej chrześcijańskiej i narodowej świadomości na tym przełomowym etapie dziejów – przytoczyła felietonistka.

– Tych dwóch ludzi łączyło wiele. Ze słów tego krótkiego wstępu do „Wyboru z przemówień i kazań” wynika, że obaj wielcy ludzie polskiego Kościoła XX wieku umiłowali przede wszystkim przyszłość ojczystej kultury. Kardynał Karol Wojtyła wskazuje także na to, że Prymas Tysiąclecia tę ojczystą kulturę „tak wspaniale tworzy na żywo i kształtuje na oczach obecnego pokolenia Polaków i wraz z nimi” – powiedziała.

Ks. prymas Stefan Wyszyński uważał, że kultura zaczyna się wówczas, gdy zostaje poczęty człowiek.

– Ksiądz prymas pytał, gdzie jest źródło i początek kultury, i odpowiedział zaskakująco: „Pod sercem matki. W chwili poczęcia nowego człowieka, który jest zawsze umiłowany przez Boga, właśnie tutaj zaczyna się kultura”. I dalej mówił Sługa Boży Stefan Wyszyński: „Współczesna ludzkość ma pracować na rzecz takiej kultury, która by doceniła zaczątek człowieka pod sercem matki i zrozumiała Boga-człowieka klęczącego u stóp ludzi, gdy im stopy umywał podczas Ostatniej Wieczerzy. Do tego ma zmierzać wysiłek prawdziwej kultury, wszystkich ludów i narodów” – cytowała felietonistka.

Barbara Bubula wskazała, że ks. prymas Stefan Wyszyński mówił o języku ojczystym, powołując się na poemat dygresyjny „Pieśń o ojczyźnie” Kornela Makuszyńskiego.

– Mamy przemawiać językiem czystym i pięknym. Nazwał język ojczysty pokarmem, pożywną strawą dla nowych pokoleń, które poniosą w przyszłość nasz naród. Szczególnie przestrzegał przed zatruwaniem tego pożywnego słowa. I mówił dalej ksiądz prymas Wyszyński: „Może na polskiej ziemi nie powstać wiele rzeczy, ta lub inna fabryka, to jeszcze nie będzie największa strata. Gdybyśmy jednak byli narodem niemych, zalęknionych i trwożliwych, wtedy przestalibyśmy tworzyć dobra kultury, którymi ma żyć nasza dziatwa i młodzież. (…) Musimy mieć ambicje, bo nie jesteśmy narodem śmieci. Naród, który nie chce ludzi wielkich i nie wierzy w wielkość, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej” – mówiła Barbara Bubula.

Całość felietonu można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl