[TYLKO U NAS] A. Ostrowska: Rok szkolny 2018/2019 pod hasłem „Rok Niepodległej”, to wyjątkowy rok, chcemy, aby szkoły przygotowały się do świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Rok szkolny 2018/2019 pod hasłem „Rok Niepodległej”, to wyjątkowy rok, chcemy, aby szkoły przygotowały się do świętowania tej wyjątkowej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – mówiła w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej, Anna Ostrowska.

W Polsce nowy rok szkolny rozpoczęło w poniedziałek ponad 4,5 mln uczniów. W dalszym ciągu trwa etap wdrażania zmian w systemie edukacji. W tym roku po raz pierwszy w szkołach podstawowych będzie osiem roczników. Rok szkolny 2018/2019 będzie przebiegał pod hasłem „Rok Niepodległej”.

– To wyjątkowy rok, kiedy chcemy, aby szkoły przygotowały się do świętowania tej okrągłej, wyjątkowej rocznicy. Poprzedni rok szkolny 2017/2018 był „Rokiem dla Niepodległej” niejako sugerujący przygotowania do tego wyjątkowego roku 2018. Natomiast ten rok szkolny 2018/2019 będzie „Rokiem Niepodległej”, czyli już sugerujemy, że jest to rok świętowania odzyskania niepodległości. Wiemy, że szkoły przygotowują się do tego wyjątkowego dnia – zaznaczyła Anna Ostrowska.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej zwróciła uwagę, iż minister Anna Zalewska poprosiła, aby wszystkie polskie szkoły mogły wziąć udział w biciu rekordu na zaśpiewanie hymnu Polski.

– Tak, aby 9 listopada, czyli przed weekendem, kiedy będziemy świętować wszyscy, szkoły o godz. 11.11 mogły wspólnie zaśpiewać hymn, nagrać film ze wspólnego świętowania, przesłać do nas i postaramy się takie szkoły nagrodzić, uhonorować i serdecznie im podziękować – powiedziała.

Gość Radia Maryja zauważyła, że system edukacji jest cały czas przekształcany.

– Dzieci będą się uczyć w klasach 1-8 i następnie będą mogły decydować o tym, czy wybiorą liceum czy pójdą jeszcze inną ścieżką. Natomiast rok szkolny 2018/2019, to dla nas kolejny etap wdrażania zmian w edukacji. To są zmiany zaplanowane, przemyślane, te, które zostały skonsultowane zarówno z rodzicami, uczniami, jak i przedstawicielami samorządów czy środowiska oświatowego. To kolejny rok chociażby wprowadzania zmian w nowej podstawie programowej. W tej chwili zmiany będą dotyczyć klas drugich, piątych i ósmych szkoły podstawowej. Jednocześnie ten nowy rok szkolny będzie też czasem przygotowywania nauczycieli do realizacji nowej podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych – zauważyła rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej.

– Nauczyciele są szkoleni z nowej podstawy programowej. Za szkolenia odpowiada Ośrodek Rozwoju Edukacji, zatem nauczyciele są już gotowi do tego, aby tę nową podstawę programową realizować. Przypominamy, że podręczniki są nadal bezpłatne – dodała.

Anna Ostrowska stwierdziła, że ten rok jest wyjątkowy także przez wzgląd na program „Wyprawka szkolna”.

Każde dziecko idące do szkoły do 18 roku życia, a w przypadku osób niepełnosprawnych, to jest 24 rok życia, otrzyma 300 zł na przybory szkolne.

– Anna Zalewska 1 października ogłosiła „Dniem tornistra”. Chcemy przypomnieć, zarówno uczniom, jak i rodzicom, nauczycielom oraz dyrektorom szkoły, w jaki sposób powinno się pakować tornistry. W jaki sposób dbać o to, aby one nie były przeciążone i w jaki sposób realizować te obowiązki – mowa o dyrektorach – aby dyrektor szkoły zapewnił uczniom możliwość pozostawiania podręczników, przyborów szkolnych w szkole, aby nie było potrzeby noszenia wszystkiego w tornistrze do domu – podkreśliła rzecznik.

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z Anną Ostrowską, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej można odsłuchać [tutaj] .

RIRM

drukuj