Nigeria: 11 zabitych w ataku w środkowej części kraju

Jedenaście osób zostało zastrzelonych w ataku w środkowej Nigerii, który najprawdopodobniej był jednym z serii incydentów między lokalnymi społecznościami – poinformowała w poniedziałek nigeryjska policja. Jedenastu rannych przebywa w szpitalu.

Rzecznik policji w stanie Plateau powiedział, że do incydentu doszło w niedzielę w wiosce Lopandet Dwei Du niedaleko miasta Jos (Dżos), stolicy stanu Plateau.

Tydzień wcześniej pasterze z grupy etnicznej Fulani zabili osiem osób, w tym pastora i jego żonę, w wiosce niedaleko Jos.

W stanie Plateau i innych rejonach środkowej Nigerii dochodziło w ostatnich miesiącach do wielu morderstw; pasterze w poszukiwaniu pastwisk i wody dla swojego bydła atakowali wsie zamieszkane przez rolników.

23 czerwca ponad sto osób zostało zabitych, gdy pasterze przeprowadzili jednocześnie ataki na kilka wsi w rejonie Barkin Ladi w stanie Plateau.

Narastający konflikt między w większości wyznającymi islam pasterzami a chrześcijańskimi społecznościami rolników zwiększa napięcia na tle etnicznym i religijnym przed wyborami parlamentarnymi w Nigerii zaplanowanymi na początek przyszłego roku – zwraca uwagę agencja Associated Press.

International Crisis Group, organizacja pozarządowa pracująca na rzecz zapobiegania konfliktom, badania ich i rozwiązywania, poinformowała w niedawno opublikowanym raporcie, że przemoc między pasterzami i rolnikami spowodowała sześć razy więcej ofiar w ludziach niż rebelia organizacji dżihadystycznej Boko Haram.

Nigerię zamieszkuje 180 mln osób, co czyni ją najbardziej zaludnionym krajem Afryki. Od dziewięciu lat kraj ten wstrząsany jest terrorystyczną działalnością Boko Haram, w wyniku której śmierć poniosło już ponad 20 tys. osób, a setki tysięcy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl