Nowelizacja ustawy dot. asystentów nauczycieli podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty wprowadzającą nową kategorię osób pracujących w szkołach – asystentów nauczycieli. Nowela wprowadza też zmiany dotyczące odroczenia obowiązku szkolnego dzieci 6-letnich.

Celem nowelizacji jest wzmocnienie standardu opieki nad uczniami oraz opiekuńczej funkcji szkoły – przypomina Kancelaria Prezydenta. Poseł Lech Sprawka z sejmowej komisji edukacji, mówi, że stanowisko asystenta nauczyciela powstanie jedynie na papierze.

– Jest to w tej chwili w oświacie stanowisko sztuczne, które nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Krótko mówiąc: zapis będzie, ale asystentów nie. Jeżeli w samorządach pojawią się środki finansowe dla tych pracowników oraz stosowna regulacja prawna, wtedy może to rzeczywiście (w niektórych przypadkach, tam gdzie są liczne grupy w świetlicach) być pomocą dla nauczyciela – komentujeLech Sprawka.

Zgodnie z nowelizacją samorządy będą mogły zatrudniać asystentów w szkołach podstawowych, w klasach I-III. Zadaniem asystentów ma być wspieranie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub zajęcia świetlicowe.

Nowelizacja daje też możliwości odroczenia nauki sześcioletniego dziecka w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Zgodnie z zapisami noweli, rodzice będą mogli – na podstawie opinii psychologa – cofnąć dziecko do zerówki, nawet gdy we wrześniu rozpocznie ono już naukę w szkole. Będą mieli na to czas do 31 grudnia.

RIRM

drukuj