Sejm zajmie się m.in. informacją o działalności Sądu Najwyższego

Sejm, który dzisiaj rozpocznie trzydniowe posiedzenie, zajmie się m.in. informacją o działalności Sądu Najwyższego w 2016 r. Posłowie rozpatrzą też sprawozdanie z wykonania budżetu za 2016 r. oraz sprawozdanie z działalności NBP w ubiegłym roku.

235-stronicowe sprawozdanie z działalności SN podaje, że w 2016 r. sędziowie SN rozpatrzyli ogółem 11 427 spraw, wpłynęły zaś 11 102 sprawy. W oddzielnym, 112-stronicowym dokumencie, opisano nieprawidłowości lub luki w prawie, których usunięcie jest „niezbędne dla zapewnienia spójności polskiego systemu prawnego”.

Do Sejmu wpłynął natomiast w ubiegłym tygodniu projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego, który przewiduje m. in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku „z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości”.

W związku z projektem środowiska opozycyjne, w tym PO, Nowoczesna, PSL i UED zorganizowały w poniedziałek wspólne spotkanie, po którym politycy tych ugrupowań zapowiedzieli nadzwyczajne działania, które mają powstrzymać, jak mówili, „atak PiS na niezależne sądy”. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński napisał w poniedziałek na Twitterze, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym urealnia odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i podnosi standardy etyczne m.in. poprzez powołanie Izby Dyscyplinarnej.

Obecnie nie ma informacji, czy projekt ustawy o SN może trafić pod obrady rozpoczynającego się dzisiaj wtorek posiedzenia.

Niewykluczone, że Sejm będzie debatować w tym tygodniu nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, złożonym przez PSL. Początkowo wniosek miał być rozpatrzony na poprzednim posiedzeniu Sejmu, jednak decyzją marszałka Sejmu został zdjęty z porządku obrad. Wówczas Kuchciński poinformował, że Sejm zajmie się wnioskiem na następnym posiedzeniu, jednak w porządku rozpoczynających się dzisiaj obrad zamieszczonym na stronie internetowej Sejmu wniosek nie został uwzględniony.

Posłowie wysłuchają także sprawozdania komisji finansów publicznych dotyczącego wykonania budżetu państwa za 2016 r. wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2016 r. oraz sprawozdania prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego z działalności NBP w 2016 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Finansów Publicznych.

Sejm zajmie się także sprawozdaniem Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych w sprawie wniosku polityków PO: Mariusza Witczaka, Jana Grabca i Marcina Kierwińskiego o wyrażenie przez posłów zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej wiceministra obrony narodowej, posła PiS Bartosza Kownackiego.

Bartosz Kownacki, wiceszef MON, przedstawiał w Sejmie 23 lutego bieżącego roku, na wniosek klubu PO, informację w sprawie wykorzystywania przez premier oraz prezydenta wojskowych samolotów transportowych CASA do celów prywatnych.

– Skończcie ten chocholi taniec wokół transportu najważniejszych osób w państwie.(…)Na całym świecie się to odbywa, a wy jako Platforma Obywatelska macie najmniejsze prawo, żeby o tym mówić, bo to wy macie krew 96 osób na rękach, bo robiliście ten chocholi taniec przez ostatnie kilka lat – powiedział wówczas Kownacki.

Politycy Platformy skierowali w tej sprawie do prokuratury akt oskarżenia przeciwko Kownackiemu. Złożyli też wniosek do marszałka Sejmu o uchylenie Kownackiemu immunitetu. Komisja regulaminowa zaopiniowała ten wniosek negatywnie.

Sejm zdecyduje dzisiaj, czy zajmie się wnioskiem PO uzupełnienie porządku dziennego o informację premier Beaty Szydło na temat wpływu byłego szefa rządowej podkomisji do spraw katastrofy smoleńskiej dr Wacława Berczyńskiego na decyzję polskiego rządu o unieważnieniu wielomiliardowego przetargu, na dostawę wielozadaniowych śmigłowców dla polskiej armii.

Izba rozstrzygnie też, czy porządek obrad zostanie uzupełniony o pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania działań podejmowanych przez administrację rządową dotyczących zakupu wielozadaniowych śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP. Wniosek w sprawie powołania komisji złożyli w maju posłowie PSL, Nowoczesnej i koła UED. W zeszłym roku podobny wniosek złożyła PO.

Posłowie zdecydują ponadto czy zajmą się wnioskiem PSL o informację ministra rolnictwa dotyczącym systemu informatycznego obsługującego wypłaty dopłat bezpośrednich dla polskich rolników. Rozstrzygną też, czy izba zajmie się projektem uchwały Nowoczesnej w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań instytucji publicznych w procesach reprywatyzacyjnych na terenie Warszawy i całej Polski w latach 1989-2016.

Kolejny punkt sporny dotyczy wniosku o informację premier w sprawie zaangażowania rządu w pomoc humanitarną związaną z kryzysem syryjskim, a także strategii współpracy z krajami UE dotyczących przyjmowania uchodźców i prowadzenia polityki azylowej.

Porządek obrad może zostać uzupełniony także m.in. o sprawozdaniem komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz komisji spraw zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji umowy między Polską a Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), w sprawie siedziby agencji, podpisanej w Warszawie 9 marca 2017 r. Rząd przekazał działkę przy ul. Racławickiej 132 w Warszawie, na której agencja wybuduje swoją siedzibę.

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej powstała 6 października 2016 r. Do głównych zadań agencji należą: monitorowanie przepływów migracyjnych i przeprowadzanie analizy ryzyka, monitorowanie zarządzania granicami zewnętrznymi UE, zapewnianie państwom członkowskim pomocy operacyjnej i technicznej, wspieranie operacji poszukiwawczych i ratowniczych, wspieranie, wraz z innymi agencjami UE, krajowych organów straży przybrzeżnej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl