Sejm – odbyła się kolejna konferencja w duchu encykliki Laudato Si

„Szanse i zagrożenia dla zrównoważonego rozwoju Polski i jednoczącej się Europy w świetle Encykliki Ojca Świętego Franciszka Laudato Si” – to temat konferencji, która odbyła się dziś w Sejmie. Było to już drugie takie spotkanie poświęcone encyklice papieża Franciszka.

Patronat honorowy nad inicjatywą objął ks. kard. Zenon Grocholewski, były Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego. Współorganizatorem konferencji była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski oraz „Solidarność”.

Prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, który otworzył spotkanie, zwrócił uwagę, że zagrożenia dla zrównoważonego rozwoju Polski wynikają m.in. z tego, że nasz kraj nie przestrzega założeń prawnych, które zostały wytyczone w 1992 roku na Szczycie Ziemi. Tym zagrożeniom należy przeciwdziałać.

– Dobrym przeciwdziałaniem może być dobra polityka klimatyczna nakreślona właśnie na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro, ale ta polityka musi uwzględniać trzy podstawowe elementy, o których mówi Encyklika Ojca Św., a więc: sprawiedliwość, solidarność i współdziałanie wszystkich państw świata na rzecz dobra wspólnego – akcentuje prof. Jan Szyszko.

Pierwszy wykład pt. „Własność Ziemi a byt Narodu – biblijny punkt widzenia” wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista.

– Człowiek, który ma ziemię, który ma terytorium, jest u siebie. Właśnie własność ziemi jest fundamentem bytu narodu. (…) Bycie pozbawionym własnego terytorium, własności swojej ziemi jest czymś bardzo dotkliwym i złym dla człowieka. Człowiek staje się sobą we własnej ziemi, na własnym terytorium –  podkreślał ks. prof. Waldemar Chrostowski.

O tym, że to właśnie rodzina jest bezpieczeństwem narodu, mówił ks. bp Stanisław Stefanek.

– Nie tyle potrzeby rodziny, owszem też, ale jej szanse i jej zadania – to one zabezpieczają dlatego, że wszystkie inne podmioty, które są bardzo często rozproszone, przerywają zrównoważony rozwój, chociażby przez brak uzgodnień, koordynacji. Rodzina w sposób naturalny bardzo skutecznie jest również przedsiębiorstwem, które w rozmaitych wymiarach przynosi pożytek ekonomiczny, gospodarczy, kulturowy –  zauważa ks. bp Stanisław Stefanek.

Słowa uznania dla inicjatywy popłynęły m.in. od prezydenta Polski Andrzeja Dudy, którego reprezentował w Sejmie minister Wojciech Kolarski.

W opinii pana prezydenta intelektualna debata zainspirowana encykliką Ojca Świętego Franciszka jest bardzo ambitnym przedsięwzięciem. Ta encyklika jest wyzwaniem, bo jest rzadkim przykładem całościowego, holistycznego i takiego globalnego spojrzenia na problemy świata. Dzieje się dobrze, gdy Polacy zainspirowani takim dokumentem prowadzą rozmowę na temat przyszłości Polski, przyszłości Europy mówił Wojciech Kolarski z  Kancelarii Prezydenta RP.

W gronie prelegentów dzisiejszej konferencji znaleźli się także m.in.: ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, o. dr Zdzisław Klafka, Kaja Godek oraz poseł Dariusz Bąk.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj