Podkarpackie: Dary od mieszkańców Gorzyc dla poszkodowanych przez nawałnice

Wyprawki szkolne dla uczniów, środki czystości, piły, siekiery oraz materiały budowlane trafią do gminy Linia w woj. pomorskim, która ucierpiała w wyniku sierpniowych nawałnic. Dary zebrali mieszkańcy gminy Gorzyce na Podkarpaciu.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Monika Zając z gminy Gorzyce, mieszkańcy gminy dobrze wiedzą, co znaczy stracić wszystko przez żywioł. Przypomniała, że dwa razy, w 2001 r. i w 2010 r., gmina doświadczyła potężnych powodzi.

„Wówczas pomagali nam ludzie z całej Polski i dali nadzieję. Dziś tę nadzieję chcemy nieść dla Pomorza” – oznajmiła Monika Zając.

Konwój z darami wyruszy z Gorzyc dziś po południu. Pomoc, jaka popłynie z gminy, szacowana jest wstępnie na kwotę ok. 80 tys. zł. Jak zaznaczyła Monika Zając, do akcji chętnie włączyli się mieszkańcy, szkoły, ochotnicza straż pożarna, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia wędkarskie, firmy – w tym transportowe i produkujące cegły. W darach zostaną przekazane wyprawki szkolne dla uczniów, środki czystości, piły, siekiery, łańcuchy, kaski, wycinarki oraz cegły.

Dodatkowo przewóz cegieł zaoferowały firmy transportowe działające na terenie gminy. Środki czystości i wyprawki przewiozą cztery jednostki ochotniczych straży pożarnych z Gorzyc, Sokolnik, Trześni i Furman.

Jak przypomniał wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy, samorząd we współpracy z władzami Gdańska pod koniec sierpnia oddelegował do opieki nad dziećmi nauczycielki z terenu gminy.

„Opiekowały się one dziećmi pochodzącymi z rodzin, które ucierpiały w wyniku nawałnicy, dla których przedstawiciele Gdańska zorganizowały letni wypoczynek. Poprosiliśmy również władze Gdańska o rozpoznanie potrzeb gmin, które ucierpiały w wyniku huraganu. W ten sposób nawiązaliśmy kontakt z kaszubską gminą Linia” – dodał wójt gminy Gorzyce.

Huragan, który przeszedł w pierwszej połowie sierpnia przez Pomorze, zniszczył 140 ha lasów zajmujących 30 proc. ogólnej powierzchni gminy Linia. Według wójt gminy Bogusławy Engelbrecht, porządkowanie lasów i usuwanie kikutów drzew zajmie ponad pół roku.

W wyniku nawałnicy poszkodowanych zostało też ok. 120 mieszkańców. Największe szkody huragan wyrządził w gospodarstwach domowych. Do odbudowy zakwalifikowano cztery domy i 16 budynków gospodarczych, w tym dwa do odbudowy całkowitej. Budynków uszkodzonych w mniejszym i większym stopniu na terenie gminy jest 30.

Dachu nad głową nie mają obecnie cztery rodziny – i to oni w szczególności potrzebują pomocy, by z remontem zdążyć przed zimą.

Ogromne straty liczone w milionach złotych są również w infrastrukturze. Część dróg gminnych i powiatowych jeszcze nie jest przejezdna. Wiele z nich wymaga całkowitego remontu ze względu na ulewne deszcze i powalone drzewa.

Dary z Gorzyc mają zostać oficjalnie przekazane przedstawicielom gminy Linia we wtorek.

PAP/RIRM

drukuj