fot. PAP/Marcin Obara

M. Błaszczak: Projekt rozporządzenia upraszczającego odbudowę po nawałnicach – skierowany do Kancelarii Premiera

Projekt rozporządzenia upraszczającego odbudowę po nawałnicach został dziś przekazany do kancelarii pani premier Beaty Szydło – poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że rozmawiał w tej sprawie z premier i rozporządzenie zostanie wydane.

Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej powiedział, że jest to rozporządzenie „w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 roku, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych”.

„Ten dokument zostanie niezwłocznie wydany” – zaznaczył szef MSWiA.

„W dokumencie zawartych jest 100 gmin – 10 z województwa pomorskiego, 28 z województwa kujawsko-pomorskiego, pozostałe z województwa wielkopolskiego. W tych gminach obowiązują uproszczone procedury związane z uzyskiwaniem zgód na odbudowę i remonty budynków” – zapowiedział Mariusz Błaszczak.

„Podjęliśmy także decyzję, zgodnie z tym, co mówiła pani premier, o podwyższeniu kwoty, która będzie przeznaczona na pokrycie kosztów odbudowy w przypadku budynków mieszkalnych. Dotychczas ta kwota wynosiła do 100 tys. złotych, w ramach tych zasad dzisiaj podpisanych będzie to kwota do 200 tys. zł. chciałbym podkreślić, że będziemy reagować, w zależności od sytuacji. To nie jest ostatnie słowo. Jeżeli będzie taka potrzeba, to ta kwota może ulec podwyższeniu” – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Zapowiedział również, że szacowanie strat będzie uproszczone.

„Oprócz rzeczoznawców mogą oceniać straty także pracownicy urzędów, inspektoratów nadzorów budowlanych. To jest znaczące ułatwienie” – powiedział.

„Po dzisiejszym spotkaniu z ministrem infrastruktury (i budownictwa – PAP) wiem także, że pan minister (Andrzej) Adamczyk zdecydował o przesunięciu urzędników inspektoratów nadzoru budowlanego – zarówno z głównego, jak i wojewódzkich, i z sąsiednich województw do województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, żeby usprawnić i przyspieszyć procedury związane z oceną strat” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj