M. Błaszczak: Polska jest wolna od zagrożeń terrorystycznych

Polska jest wolna od zagrożeń terrorystycznych i nie ma potrzeby robienia zapasów – uspokaja minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, odnosząc się do niemieckiego programu obrony cywilnej.

Rząd Niemiec ma dziś przyjąć dokument zawierający m. in. apel skierowany do obywateli. Wzywa on do robienia zapasów żywności i wody pitnej pozwalających przetrwać 10 dni. Ma to pomóc przeżyć ewentualne załamanie systemu zaopatrzenia, spowodowane nagłym kryzysem.

Niemieckie władze twierdzą, że nie jest to reakcja na konkretne zagrożenia, a element długofalowej polityki przygotowywanej od kilku lat.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak wskazuje jednak, że takie działanie jest najpewniej wynikiem zagrożenia terrorystycznego panującego w Niemczech.

– Polska jest w tej lepszej sytuacji, że nowy rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, nie realizuje zobowiązań, jakie rząd koalicji PO-PSL przyjął na nasz kraj. Zobowiązań dotyczących przyjmowania migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. W Niemczech w ubiegłym roku ponad 1,5 mln migrantów z Bliskiego Wschodu i z Afryki Północnej przyjechało do tego kraju, a więc tam zagrożenie terrorystyczne jest realne –zwraca uwagę Mariusz Błaszczak.    

W Polsce kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego należą do jednostek samorządu terytorialnego.

Instytucją rządową odpowiedzialną za gromadzenie zapasów koniecznych w sytuacji kryzysu jest Agencja Rezerw Materiałowych.

RIRM

drukuj