fot. PAP/Leszek Szymański

Szacowanie strat energetycznych po ostatniej nawałnicy

W skali kraju straty energetyczne związane z ostatnią nawałnicą wyniosą między 150 mln, a 200 mln zł. O wstępnych szacunkach związanych z usuwaniem szkód energetycznych poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W związku ze zniszczeniami na skutek nawałnic, Polska będzie prosić KE o ewentualną zgodę, byśmy mogli dokonać zmiany przeznaczenia środków przyznanych Polsce na lata 2014-2020.

Nad przywracaniem zasilania cały czas pracują brygady pogotowia energetycznego – podkreślił Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

– Te zasilania, które zostały odbudowane są to często w sposób prowizoryczny reperowane poprzez odpowiednie umocowanie. Także słupy czy inne rzeczy w wielu miejscach będziemy musieli oszacować i dokonać remontu kapitalnego takich linii czy stacji transformatorowych. Tutaj szacunek do określenia jest bardzo trudny, ale oceniamy, że w skali kraju to będzie wynosiło między 150-200 mln złotych – poinformował Krzysztof Tchórzewski.

Po nawałnicach, w krytycznym momencie, bez dostaw prądu było 220 tys. odbiorców tylko z obszaru działania Enei Operator. Obecnie bez dostępu do prądu jest 13 tys. odbiorców.

RIRM

 

drukuj