Organizatorzy ŚDM w Panamie z wizytą w Krakowie

Kwestie logistyczne, dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przed aktami terroru – interesują delegację Panamy, która od kilku dni gości w Krakowie i chce skorzystać z polskich doświadczeń w przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży.

Panama będzie gospodarzem 34. ŚDM w styczniu 2019 r. Delegacja reprezentująca stronę państwową, kościelną oraz miasto Panama odwiedziła m.in. Campus Misericordie w Brzegach, Błonia oraz Sanktuarium Jana Pawła II.

W środę w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie z udziałem szefowej Kancelarii Premiera Beaty Kempy, ówczesnego koordynatora ŚDM Pawła Majewskiego, wojewody małopolskiego Piotra Ćwika oraz przedstawicieli służb, które uczestniczyły w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży.

„Światowe Dni Młodzieży były wielkim świadectwem wiary młodych osób z całego świata, ale także wielkim sukcesem państwa polskiego, sukcesem organizacyjnym” – mówiła dziennikarzom minister Kempa. Jak dodała delegacja z Panamy na poziomie bardzo roboczym rozmawia ze stroną polską, w jaki sposób zorganizować tak duże wydarzenie.

Kempa zaznaczyła, że choć Polska i Panama różnią się pod względem porządku prawnego, pewne zjawiska są jednakowe.

„Zjawisko terroryzmu jest powszechne na całym świecie, a skutki, z którymi trzeba się zmagać są jednakowe. Sposób postępowania można wypracować jednakowy i my doświadczeniami, jak byliśmy na to przygotowani dzisiaj podzieliliśmy się z delegacją z Panamy” – powiedziała Kempa.

Dodała, że delegację Panamy interesowały m.in. rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa, sił zbrojnych, wiz, pomocy medycznej i przygotowania na ewentualny atak terrorystyczny.

„Rozpoczęliśmy od naszych rozwiązań prawnych czyli od specustawy, która pomogła w skutecznym przeprowadzeniu tego wydarzenia” – powiedziała Kempa.

„Mówiliśmy m.in. o naszym rozwiązaniu dotyczącym mostu powietrznego, który przygotowaliśmy w Krakowie” – mówiła.

Ambasador Panamy w RP Enrique Zarak powiedział dziennikarzom, że nie wybrano jeszcze miejsca, w którym podczas ŚDM odbędą się uroczystości, wciąż rozważanych jest kilka lokalizacji, a organizatorzy spodziewają się przyjazdu od 1,5 do 2 mln pielgrzymów.

„Zapowiedziano, że z Polski do Panamy wybiera się ok. 5 tys. młodych ludzi. Czekamy na Was u nas w kraju” – zapewnił Zarak.

„Wymieniamy informacje i doświadczenia, zwłaszcza z obszaru bezpieczeństwa, żywienia, transportu, opieki medycznej. Jak wiemy Polska odniosła sukces, będziemy chcieli korzystać z tych doświadczeń” – mówił Zarak. Dodał, że delegacja spotkała się nawet z polskimi harcerzami.

„Ducha św. Jana Pawła II i jego dziedzictwo zabieramy do Panamy na kolejne ŚDM” – dodał.

Doświadczenia związane z organizacją ŚDM przekazują delegacji Panamy także przedstawiciele MSZ, a w kwestii obsługi medialnej i akredytacji dziennikarzy przedstawiciele PAP.

„Z punktu widzenia resortu spraw zagranicznych Światowe Dni Młodzieży były jednym z najważniejszych projektów minionego roku. Uruchomiliśmy dodatkowe, mobilne punkty wizowe w miejscach, z których spodziewaliśmy się dużej liczby pielgrzymów i to zafunkcjonowało. Dodatkowo korzystaliśmy ze współpracy z placówkami dyplomatycznymi innych państw członkowskich UE, które wspierały nas w tych regionach, z których pochodziło dużo pielgrzymów, a w których nie zawsze byliśmy reprezentowani naszymi placówkami tak, aby móc spełnić oczekiwania pielgrzymów na miejscu. Być może to doświadczenia, z których nasi przyjaciele z Panamy mogliby skorzystać” – powiedział PAP Jakub Wawrzyniak dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ.

Dodał, że MSZ będzie też mówił przedstawicielom Panamy m.in. o przeprowadzonej w 74 krajach kampanii cyfrowej, docieraniu na bieżąco do pielgrzymów z przydatnymi dla nich informacjami, a także o promocji w świecie kraju-gospodarza ŚDM i publikacjach, jakie zostały przygotowywane w związku z ŚDM i 1050. rocznicą Chrztu Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl