fot. pixabay.com

Ponad 3 tys. ubogich i niepełnosprawnych krakowian otrzyma wielkanocne posiłki

Ponad 3 tys. ubogich i niepełnosprawnych krakowian otrzyma w sobotę wielkanocne posiłki. Akcję organizuje Urząd Miasta Krakowa we współpracy z Fundacją Wolne Miejsce.

W paczkach, które rozwożone będą do potrzebujących, znajdą się typowo wielkanocne potrawy, jak: żurek, sałatki, wędliny, jajka, ciasto, słodycze. Nie zabraknie też życzeń.

„Cieszę się, że nasze miasto po raz kolejny stara się wyciągnąć rękę do osób najbardziej potrzebujących. Tej pomocy będziemy mogli udzielać za pośrednictwem sprawdzonej fundacji – Fundacji Wolne Miejsce. To jest partner, który w wielu częściach Polski pokazał, że potrafi zrobić to profesjonalnie i z miłością do drugiego człowieka” – mówił podczas wtorkowego briefingu wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Jak dodał, śniadanie wielkanocne, które z powodu pandemii ma formę mobilną, będzie okazją do podzielenia się z najbardziej potrzebującymi najlepszymi myślami i troską o to, żeby nie tylko najbliższe tygodnie, ale też lata przeszli w zdrowiu.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa Elżbieta Kois-Żurek mówiła, że skala pomocy została zwiększona w porównaniu z tym, co przygotowano przed Bożym Narodzeniem, a zainteresowanie mieszkańców, którzy zgłaszali się na specjalną infolinię było bardzo duże.

„Chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców. To będzie ponad 3 tys. posiłków” – powiedziała Elżbieta Kois-Żurek. Zostaną one dostarczone m.in. do osób samotnych, w trudnej sytuacji życiowej, seniorów i niepełnosprawnych.

Mikołaj Rykowski z Fundacji Wolne Miejsce mówił, że w akcji pomocy najważniejsze jest zainteresowanie drugim człowiekiem.

„Najważniejsze jest, że jest drugi człowiek, ktoś, komu jesteśmy potrzebni, a ta osoba wie, że zrobiliśmy to dla niej. Oprócz dobrego jedzenia wkładamy w pomoc serce. Nasi wolontariusze to pasjonaci” – podkreślił.

W innych miastach m.in. w Warszawie, Bielsku-Białej, Łodzi i Lublinie, a także w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskie akcja będzie prowadzona w niedzielę wielkanocną 4 kwietnia.

W przygotowanie posiłków zaangażowane są dwie szkoły gastronomiczne. Potrawy chłodniami będą dostarczone do Hali 100-lecia Cracovii, a stamtąd będą rozwożone do potrzebujących. Fundacja Wolne Miejsca apeluje o zgłaszanie się osób, które chciałyby wesprzeć wolontariuszy w dowozie paczek. Zainteresowani udziałem w akcji mogą skorzystaj z aplikacji PLZ, gdzie odbywa się organizacja wolontariatu i podział zadań lub zgłosić się mailowo: krakow@wolnemiejsce.pl albo telefonicznie: 601-664-026 (Beata) lub 721-687-675 (Basia).

Przedstawiciele Fundacji zachęcają także do przekazywania słodyczy, owoców i wielkanocnych dekoracji, które zostaną dołączone do świątecznych pakietów.

Oprócz 3 tys. porcji wielkanocnych potraw miasto przygotowało także 600 świątecznych paczek z żywnością dla niepełnosprawnych, które trafią do nich za pośrednictwem organizacji pozarządowych.

PAP

drukuj