fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Apel do rolników o zachowanie ostrożności w czasie żniw

Eksperci apelują o ostrożność na czas żniw, gdy prace na polu są wzmożone. Rolnicy w tym czasie powinni wykazać szczególną uwagę, by nie dopuścić do wypadku. Wskazana jest przede wszystkim weryfikacja sprzętu rolniczego.

Aby zapobiec potencjalnym niebezpieczeństwom pracownicy KRUS i Państwowej Inspekcji Pracy m.in. w woj. wielkopolskim ruszyli w teren. Bez wcześniejszego powiadamiania wchodzą na pole i sprawdzają czy przestrzegane są zasady BHP.

W związku z tym, że w czasie żniw wypadków jest dużo Tomasz Będzieszak, prezes KRUS-u przy Oddziale w Ostrowie Wielkopolskim wystosował list do rolników, by zachowali ostrożność.

– Zwraca również uwagę na opiekę nad dziećmi. W okresie ferii dzieci są puszczone samowolnie. Często bawią się w miejscach gdzie prowadzona jest produkcja, wśród maszyn, urządzeń rolniczych. Apelujemy także do rodziców o zapewnienie im odpowiedniej opieki po to, żeby nie dochodziło do nieszczęść. Zwracamy się również z prośbą o stosowanie odpowiedniej odzieży roboczej i ochronnej stosownej do warunków w jakich przyszło nam pracować. Odzież (a szczególnie obuwie) w okresie letnim – w naszym przekonaniu – ma bardzo istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa pracy – mówi Tomasz Będzieszak.

Podobne działania są podejmowane na terenie całego kraju. Według ekspertów, z roku na rok w okresie żniw często przez nieuwagę wzrasta liczba wypadków z udziałem dzieci.

RIRM

drukuj