fot. PAP

Rząd nie jest przygotowany na kryzys związany z embargiem

Rząd powinien być przygotowany na sytuację kryzysową z jaką obecnie mamy do czynienia po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na żywność. Tymczasem rząd PO-PSL nie ma żadnej strategii – powiedział poseł Józef Rojek.

W Sejmie minister rolnictwa Marek Sawicki przedstawił dziś informacjęnt. działań rządu po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na polskie warzywa i owoce.

– Dziwię się, że ministerstwo nie ma przygotowanej strategii na sytuację kryzysową, bo co roku ona się powtarza (nawet bez embarga). Myślę, że w XXI wieku rząd powinien być na to przygotowany. Niestety tak nie jest. Panie ministrze, nie tylko Polska została dotknięta embargiem, ale także inne kraje. One też będą szukać rozwiązań – mówił poseł Józef Rojek.  

Poseł Dariusz Bąk podkreśla, że rząd PO-PSL uzależnił się od Rosji. To rząd Donalda Tuska jest odpowiedzialny za dramatyczną sytuację rolników w Polsce – dodaje polityk.

– Wielokrotnie podkreślaliście że jesteście z Rosją i Putinem prawie kumplami. Dzisiaj rolnicy mają prawo was pytać – dlaczego uzależniliście się od Rosji? Pan minister obiecywał wielokrotnie, że podejmie działania. Gdzie jest fundusz stabilizacji w rolnictwie? To Pan nic nie robi. Od siedmiu lat rządzicie. Dziwne, że jest pan ministrem. Od siedmiu lat nie utworzyliście funduszu stabilizacji w rolnictwie, który byłby dzisiaj bardzo pomocny. Nie utworzyliście funduszu rekompensat dla rolników, gdy na rynku ich oszukiwano. Dlatego Pan jest odpowiedzialny za upadek rolnictwa w Polsce – zaznaczył poseł Dariusz Bąk.  

O sytuacji na rynku produktów mlecznych i mięsa mają dziś rozmawiać w Brukseli eksperci państw członkowskich.

Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu ogłosiła, że pula pieniędzy  dla całej Unii Europejskiej to 125 mln euro. Dla porównania gdy w 2011 roku polscy rolnicy ponieśli straty z powodu bakterii E.coli, Unia przeznaczyła na rekompensaty 225 mln euro.

RIRM

drukuj