fot. flickr.com

GUS: Rosną ceny skupu podstawowych produktów rolnych

Rosną ceny skupu podstawowych produktów rolnych, m.in. ziemniaków. Dane przedstawił Główny Urząd Statystyczny. Wynika z nich, że w porównaniu do października, listopad przyniósł wzrost cen o 0,9 proc., a w skali roku o 5 proc.

W ubiegłym miesiącu zwiększyła się cena skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem m.in. żyta, owsa, żywca wieprzowego i drobiu. W skali roku drożej płacono jednak za ziemniaki, żywiec wieprzowy i drób.

Jak wskazała Monika Przeworska z Instytutu Gospodarki Rolnej, dane GUS nie mają jednak przełożenia na zasobność portfeli rolników.

– Jeżeli popatrzymy na te dane, które publikuje GUS, a które odnoszą się do cen, które uzyskują rolnicy w centrach skupu, to wcale nie wygląda to tak optymistycznie. Jednocześnie widzimy, że mamy do czynienia z inflacjami, wtedy rolnicy wcale nie zarabiają więcej, ponieważ ceny płodów rolnych niestety często są niższe niż nawet te uzyskiwane przed rokiem. Bardzo ciekawą sytuację obserwujemy na rynku mięsa czerwonego, szczególnie wieprzowiny i wołowiny. Wieprzowina przede wszystkim dlatego, że na światowym rynku tego mięsa brakuje – mówiła Monika Przeworska.

W listopadzie za ziemniaki w skupie płacono średnio 39 zł za 100 kg. Natomiast stawka za żywca wieprzowego kształtowała się na poziomie 5 zł i 88 gr.

RIRM

drukuj