fot. Paweł Palembas

Rada ds. Wsi i Rolnictwa zajmie się systemem ubezpieczeń dla rolników

Rada ds. Wsi i Rolnictwa przy Prezydencie RP we wtorek zajmie się systemem ubezpieczeń upraw i zwierząt. To jedna z rządowych propozycji zawarta w Nowym Ładzie dla polskiej wsi.

Silny wiatr, ulewne deszcze czy zbyt wysoka temperatura. To czynniki, przez które niejednokrotnie polscy rolnicy ponosili ogromne szkody. W wielu przypadkach nie mogli liczyć na ubezpieczenie.

– Uważam, że trzeba zmienić sposób ubezpieczenia, do tej pory zakłady najchętniej ubezpieczają to, co ponosi najmniejsze ryzyko. Tam, gdzie jest ryzyko większe, zakłady są niezainteresowane ubezpieczeniami w rolnictwie – mówił prezes Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz.

O tym, że system ubezpieczeń musi być nie tylko zmieniony, ale także szeroko dostępny dla rolników, wskazała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.

– W związku tym powołujemy nowego rolniczego ubezpieczyciela – poinformowała wiceminister.

To jeden z elementów nowych propozycji dla rolników, wpisujących się w Polski Ład dla polskiej wsi. Ministerstwo zawarło umowę z siedmioma firmami ubezpieczeniowymi.

– Myślę, że sytuacją poprawną dla rolników jest fakt, iż państwo ma z budżetu dopłacać 65 proc. składki ubezpieczeniowej. Pod warunkiem, że rolnik ubezpieczy co najmniej 50 proc. swoich upraw – zaznaczyła ekspert ds. rolnictwa, Aldona Łoś.

Ubezpieczyć będzie można także zwierzęta.

– W przypadku chęci ubezpieczenia zwierząt także musi być ubezpieczona połowa upraw polowych, żeby rząd mógł dopłacić 65 proc. składki – dodała ekspert.

Rolnikom da to gwarancję, że w przypadku klęski żywiołowej nie stracą wszystkiego.

TV Trwam News

drukuj