Kraków: Trwają uroczystości pogrzebowe żołnierza AK gen. bryg. Tadeusza Bieńkowicza „Rączego”

W Krakowie trwają uroczystości pogrzebowe gen. bryg. Tadeusza Bieńkowicza „Rączego”,  żołnierza AK, kawalera Orderu Virtuti Militari. Mają charakter państwowy.

We Mszy św. pogrzebowej uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, prezes IPN Jarosław Szarek oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, a także przedstawiciele Wojska Polskiego, kombatantów i władz samorządowych.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu odniósł się do historii życia gen. Tadeusza Bieńkowicza. Przypomniał, że był on skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci. Mimo to nie wyparł się wartości, którym służył i do końca był wierny.

– Generał to jest ktoś, kto prowadzi. Generał to nie jest ktoś, kto wytrzyma ból. Generał to nawet nie jest ktoś, kto potrafi wymierzyć broń we wroga i nie waha się zasłonić własną piersią, jeżeli trzeba. Generał to ten, który umie prowadzić innych, kto ma ten talent, że wokół niego chcą się gromadzić żołnierze i kto w związku z tym jest wodzem. To właśnie dlatego pan generał ten stopień generalski dostał, bo był wodzem do samego końca właśnie dlatego, że chcieli do niego przychodzić młodzi. Przecież nie chcieli do niego przychodzić dlatego, że był starszym panem, tylko właśnie dlatego, że był tym, kim był. Był cały czas twardym żołnierzem pokryty tylko ciałem starszego mężczyzny. I to im imponowało – mówił Andrzej Duda.

Gen. bryg. Tadeusz Bieńkowicz spocznie w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.

Generał AK ps. „Rączy” po zakończeniu wojny działał w konspiracji. Aresztowany przez UB był poddany wielomiesięcznym przesłuchaniom i torturom. Został skazany na karę śmierci zamienioną na dożywocie.

Legendarny żołnierz AK został za swoje zasługi uhonorowany m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, a przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Gen. bryg. Tadeusz Bieńkowicz zmarł 13 grudnia w Krakowie. Miał 96 lat.

RIRM

drukuj