Odnowiono sklepienie nad prezbiterium krakowskiej bazyliki Bożego Ciała

Zakończyła się restauracja sklepienia nad prezbiterium bazyliki Bożego Ciała w Krakowie, jednej z największych i najważniejszych świątyń w mieście. Konserwacja wnętrza kościoła jest jednym z kluczowych przedsięwzięć finansowanych z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Tylko w tym roku gospodarze świątyni Kanonicy Regularni Laterańscy otrzymali za pośrednictwem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) ponad 1,1 mln zł dotacji.

W ciągu trzech lat (2017-19) na renowację wnętrza kościoła Bożego Ciała przeznaczonych zostanie w sumie ponad 4,6 mln zł, z czego dotacja SKOZK wyniesie ponad 3,9 mln zł.

Odnowienie sklepienia nad prezbiterium bazyliki było jednym z najważniejszych zadań w ramach programu konserwacji świątyni na krakowskim Kazimierzu. W piątek eksperci, m.in. konserwatorzy zabytków i przedstawiciele SKOZK, spotkali się, aby obejrzeć rezultaty restauracji sklepienia.

„Jestem bardzo zadowolony z tego, co widzę. Sklepienie wyszło przepięknie” – mówił w piątek PAP przeor klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich ks. Tomasz Szatanik.

Podkreślił także, że świątynia na Kazimierzu ze względu na wartość historyczną i artystyczną zasługuje na uwagę i odświeżenie wnętrz.

Podczas prac przy sklepieniu prezbiterium konserwatorzy odkryli, pod warstwą tynku, średniowieczną dekorację malarską w formie lilijek.

„Odsłonięte polichromie pochodzą z roku ok. 1400” – zaznaczył dr Krystyn Kozieł, kierujący pracami konserwatorskimi w świątyni.

W trakcie konserwacji jest ołtarz Marii Magdaleny. W następnych latach odnowione zostaną kolejne kapliczki w bazylice oraz sklepienia w innych częściach kościoła.

„Liczymy, że w trakcie przyszłych prac dokonamy ciekawych odkryć” – powiedział kierownik prac konserwatorskich w bazylice.

Przeor klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich podkreślił, że konserwacja kościoła odbywa się także dzięki wsparciu wiernych.

„Partycypujemy wkładem własnym, który przekracza nasze możliwości” – zauważył.

Kościół Bożego Ciała został wybudowany w XIV i XV w. Jego fundatorem był Kazimierz Wielki. Świątynia ma 73 m długości, 24 m szerokości i prawie 30 m wysokości. Wewnątrz znajduje się XVII-wieczny ołtarz główny z obrazami włoskiego malarza tworzącego w Krakowie Tomasza Dolabella. W 2014 r. zakończyła się konserwacja ołtarza trwająca prawie cztery lata.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl